V hororu Lov se lidé zabíjejí ze sportu. Je to lekce pro liberály i konzervativce

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
16. 5. 2020 11:45
Satirický horor Lov provázely samé pohromy. Nejprve o něm loni v létě tweetoval americký prezident Donald Trump, aniž by ho viděl. A nařknul producenty ze šíření chaosu a rasismu. Poté byla podzimní premiéra snímku, kde se lidé loví ze sportu, odložena kvůli tragické masové střelbě v Ohiu. A nyní se film dostává do českých kin, kde se může stát první doslova explozivní zábavou doby po karanténě.

Lov produkovala společnost Blumhouse, známá vynalézavými nízkorozpočtovými horory. K těm nejpovedenějším patřil sarkastický komentář americké nesnášenlivost jménem Uteč od Jordana Peelea, který předloni získal Oscara za scénář. Lov navíc napsal autor seriálu Watchmen Damon Lindelof, který také rád dloube americkou společnost do míst, kde to nejvíc bolí.

Už téma snímku působí kontroverzně. Skupina lidí se probudí kdesi na louce, s roubíky v ústech a tajemnou bednou opodál. Brzy vyjdou najevo tři věci. Bedna je plná zbraní, všichni zúčastnění mají názory, jakým by prezident Trump zatleskal, a někdo si z těchto zastánců zbraní a odpůrců uprchlíků právě udělal lovnou kořist. Ten "někdo" jsou liberální elity vedené tajemnou Athenou v podání Hilary Swankové.

Lov ale nakonec není ostrou satirou, byť spravedlivě dává za uši všem zúčastněným - jak nenávistným milovníkům konspiračních teorií, tak těm, kteří bojují za sociální spravedlnost a svět bez nebezpečného bílého cukru. Je to především zábavný horor plný nadsázky a vynalézavých úmrtí.

Nenabádá k nenávisti a nevyvolává chaos, jak se domníval americký prezident. Naopak vtipně, byť někdy trochu "na sílu", varuje před pokrytectvím a fanatismem na všech politických frontách. Takový přístup snadno naštve jak konzervativce, kteří mohou mít pocit, že z nich tvůrci dělají kořist na odstřel, tak liberály, z jejichž pojetí spravedlnosti se tu stává karikatura.

Jenže Lov je ve výsledku hlavně svižná hororová komedie s pozitivním poselstvím, kde tvůrci mnohem víc zápalu věnují tomu, jak někoho otrávit, nabodnout na kůly či vyhodit do vzduchu. Hrdinové pozvolna odhalují, že svět amerického vidlákova, do kterého se probudili, se ve skutečnosti nenachází v Arkansasu ani jinde v Americe. A že vše kolem je jen naoko.

Kolem pobíhá prase pojmenované Orwell, postavy určené k popravě dostaly přezdívky podle protagonistů slavné alegorie Farma zvířat tohoto britského spisovatele. Ale veškeré politické hrátky ve snímku slouží především k vykreslení světa, kde jsou všichni - přinejmenším přeneseně řečeno - tak trochu na odstřel.

Film Lov je od čtvrtka první novinkou, kterou po znovuotevření promítají česká kina. | Video: CinemArt

V éře #MeToo je nezvyklé a osvěžující sledovat, jak někdo kriticky střílí do vlastních řad a na liberály z vyšších kruhů nahlíží jako objekt nevybíravé satiry. Boháč může být snobský elitářský namyšlenec s nosem zdviženým vysoko nebo ponořeným do kaviáru, i když roku 2016 za prezidentku volil Hillary Clintonovou a vede "ušlechtilé" debaty o tom, zda už se dnes smí říkat černoši, nebo pouze Afroameričané.

Nakonec může být Lov obtížně skousnutelný právě pro diváky, kteří byli tak posedlí nastavováním zrcadla nespravedlnostem okolního světa, že se do něj sami nikdy nepodívali.

V tempu podařené videohry film žene postavy neznámým prostředím. A byť nakonec všechny politické podtóny v závěrečných zvratech dohání do absurdna, nelze mu upřít jednu věc. Vedle toho, že je zábavnou a vynalézavě krvavou podívanou, vede diváky k jednoznačné a podvratné identifikaci s jedinou sympatickou postavou - a to z tábora těch, kdo jsou určeni k lovu.

Je to sice celkem prosté zjištění, že lidé nám bývají sympatičtí nikoli podle světonázorů a politických preferencí, ale na základě toho, jak se chovají. Přesto má uprostřed této úderné žánrové nadsázky sílu.

Lov je tak ideální distribuční volbou prvního týdne po otevření kin. V době karantény, kdy si všichni přijdeme trochu jako kořist i při běžné cestě hromadnou dopravou, je tento jednoduchý, radostně i sarkasticky násilný horor až očistnou podívanou. Díky energii a nadhledu, se kterým mezi explodujícími těly tvůrci sdělují, že je fajn být normální a nedívat se na ostatní spatra. Možná banální, ale když se podobná prostá pravda říká pomocí brokovnice, najednou má větší váhu.

Lov

Režie: Craig Zobel
CinemArt, česká distribuční premiéra 14. května

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy