V hororu Lov se lidé zabíjejí ze sportu. Je to lekce pro liberály i konzervativce

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
16. 5. 2020 11:45
Satirický horor Lov provázely samé pohromy. Nejprve o něm loni v létě tweetoval americký prezident Donald Trump, aniž by ho viděl. A nařknul producenty ze šíření chaosu a rasismu. Poté byla podzimní premiéra snímku, kde se lidé loví ze sportu, odložena kvůli tragické masové střelbě v Ohiu. A nyní se film dostává do českých kin, kde se může stát první doslova explozivní zábavou doby po karanténě.

Lov produkovala společnost Blumhouse, známá vynalézavými nízkorozpočtovými horory. K těm nejpovedenějším patřil sarkastický komentář americké nesnášenlivost jménem Uteč od Jordana Peelea, který předloni získal Oscara za scénář. Lov navíc napsal autor seriálu Watchmen Damon Lindelof, který také rád dloube americkou společnost do míst, kde to nejvíc bolí.

Už téma snímku působí kontroverzně. Skupina lidí se probudí kdesi na louce, s roubíky v ústech a tajemnou bednou opodál. Brzy vyjdou najevo tři věci. Bedna je plná zbraní, všichni zúčastnění mají názory, jakým by prezident Trump zatleskal, a někdo si z těchto zastánců zbraní a odpůrců uprchlíků právě udělal lovnou kořist. Ten "někdo" jsou liberální elity vedené tajemnou Athenou v podání Hilary Swankové.

Lov ale nakonec není ostrou satirou, byť spravedlivě dává za uši všem zúčastněným - jak nenávistným milovníkům konspiračních teorií, tak těm, kteří bojují za sociální spravedlnost a svět bez nebezpečného bílého cukru. Je to především zábavný horor plný nadsázky a vynalézavých úmrtí.

Nenabádá k nenávisti a nevyvolává chaos, jak se domníval americký prezident. Naopak vtipně, byť někdy trochu "na sílu", varuje před pokrytectvím a fanatismem na všech politických frontách. Takový přístup snadno naštve jak konzervativce, kteří mohou mít pocit, že z nich tvůrci dělají kořist na odstřel, tak liberály, z jejichž pojetí spravedlnosti se tu stává karikatura.

Jenže Lov je ve výsledku hlavně svižná hororová komedie s pozitivním poselstvím, kde tvůrci mnohem víc zápalu věnují tomu, jak někoho otrávit, nabodnout na kůly či vyhodit do vzduchu. Hrdinové pozvolna odhalují, že svět amerického vidlákova, do kterého se probudili, se ve skutečnosti nenachází v Arkansasu ani jinde v Americe. A že vše kolem je jen naoko.

Kolem pobíhá prase pojmenované Orwell, postavy určené k popravě dostaly přezdívky podle protagonistů slavné alegorie Farma zvířat tohoto britského spisovatele. Ale veškeré politické hrátky ve snímku slouží především k vykreslení světa, kde jsou všichni - přinejmenším přeneseně řečeno - tak trochu na odstřel.

Film Lov je od čtvrtka první novinkou, kterou po znovuotevření promítají česká kina. | Video: CinemArt

V éře #MeToo je nezvyklé a osvěžující sledovat, jak někdo kriticky střílí do vlastních řad a na liberály z vyšších kruhů nahlíží jako objekt nevybíravé satiry. Boháč může být snobský elitářský namyšlenec s nosem zdviženým vysoko nebo ponořeným do kaviáru, i když roku 2016 za prezidentku volil Hillary Clintonovou a vede "ušlechtilé" debaty o tom, zda už se dnes smí říkat černoši, nebo pouze Afroameričané.

Nakonec může být Lov obtížně skousnutelný právě pro diváky, kteří byli tak posedlí nastavováním zrcadla nespravedlnostem okolního světa, že se do něj sami nikdy nepodívali.

V tempu podařené videohry film žene postavy neznámým prostředím. A byť nakonec všechny politické podtóny v závěrečných zvratech dohání do absurdna, nelze mu upřít jednu věc. Vedle toho, že je zábavnou a vynalézavě krvavou podívanou, vede diváky k jednoznačné a podvratné identifikaci s jedinou sympatickou postavou - a to z tábora těch, kdo jsou určeni k lovu.

Je to sice celkem prosté zjištění, že lidé nám bývají sympatičtí nikoli podle světonázorů a politických preferencí, ale na základě toho, jak se chovají. Přesto má uprostřed této úderné žánrové nadsázky sílu.

Lov je tak ideální distribuční volbou prvního týdne po otevření kin. V době karantény, kdy si všichni přijdeme trochu jako kořist i při běžné cestě hromadnou dopravou, je tento jednoduchý, radostně i sarkasticky násilný horor až očistnou podívanou. Díky energii a nadhledu, se kterým mezi explodujícími těly tvůrci sdělují, že je fajn být normální a nedívat se na ostatní spatra. Možná banální, ale když se podobná prostá pravda říká pomocí brokovnice, najednou má větší váhu.

Lov

Režie: Craig Zobel
CinemArt, česká distribuční premiéra 14. května

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy