Londýnský festival zahájil Cumberbatch. Ukončí ho Brad Pitt

ČTK ČTK, jla
9. 10. 2014 12:17
58. ročník londýnského filmového festivalu odstartovalo drama The Imitation Game o geniálním matematikovi. Do Londýna vyrazila i česká Cesta ven.
Benedict Cumberbatch, známý zejména ze seriálu Sherlock a zatím posledního Star Treku.
Benedict Cumberbatch, známý zejména ze seriálu Sherlock a zatím posledního Star Treku. | Foto: Reuters

Londýn - Ve středu odstartoval 58. ročník mezinárodního filmového festivalu v Londýně. Po dvanáct dnů svého trvání nabídne 248 snímků z desítek zemí.

Festival zahájilo v evropské premiéře životopisné drama The Imitation Game o rozporuplném životě britského matematického génia Alana Turinga. Na červeném koberci se sešli herci Benedict Cumberbatch, Kiera Knightley, Mark Strong spolu s norským režisérem Mortenem Tyldumem (Lovci hlav).

Podívejte se na záznam z červeného koberce před premiérou snímku The Imitation Game v Londýně.
Podívejte se na záznam z červeného koberce před premiérou snímku The Imitation Game v Londýně. | Video:

Česká tvorba je zastoupena dramatem o romské rodině Cesta ven režiséra Petra Václava v  nesoutěžní sekci nazvané jako Debata předsatvující filmy, které argumentují, překvapují a prověřují. Ve stejně sekci je uveden i americký film Rosewater o novináři, keterého zatkli na 188 dní v Iránu.

Světové premiéry v Londýně

Z domácí kinemtografie uvede festival, taktéž v celosvětové premiéře, válečnou romantiku Testament of Youth nebo drama A Little Chaos s Kate Winslet, které režíroval Alan Rickman. Jde o příběh mladé zahradnice, jež čelí významnému úkolu. Musí vytvořit zlatem lemovanou zahradu ve Versailles za doby vlády krále Ludvíka XIV.

Hlavní soutěž nabídne francouzskou lstivou satiru Je Suis Femme, která získala hlavní cenu na festivalu v San Sebastianu ve Španělsku. Režisér Francois Ozon vypráví o soužití ženy s manželem její zemřelé nejlepší přítelkyně. Hlavní hrdinka (Anaïs Demoustier) sama bojuje s depresemi a nedostatkem opory ve svém vlastním muži, když slíbí své umírající přítelkyni, že se o jejího manžela postará.

K nejočekávanějším snímkům na festivalu patří i americká komedie Men, Women and Children od Jasona Reitmana, která přínáší pohled na sexuální frustarce, jimiž v dnešní době trpí většina dospělých a dospívajících. Nemalý podíl na tom mají i moderní technologie.

Podívejte se na ukázku z filmu Železná srdce.
Podívejte se na ukázku z filmu Železná srdce. | Video:

Brad Pitt a jeho Železné srdce

Festival zakončí gala večer evropské premiéry s Bradem Pittem ve filmu Železná srdce, jež vypráví o dubnu 1945. Brad Pitt jako válečný veterán Wardaddy se ujme velení tanku a v doprpovodu naprostého zelenáče zaútočí na samé srdce nacistického Německa.

Londýnský filmový festival pořádá každý rok britský filmový ústav BFI od roku 1956. Cílem projektu není dosáhnout zisku, ale propagovat filmovou tvorbu. Oproti více elitářským festivalům v Cannes či Benátkách se Londýn snaží hlavně nabídnout britské veřejnosti co nejširší výběr filmů z celého světa.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy