Londýnský festival zahájil Cumberbatch. Ukončí ho Brad Pitt

ČTK ČTK, jla
9. 10. 2014 12:17
58. ročník londýnského filmového festivalu odstartovalo drama The Imitation Game o geniálním matematikovi. Do Londýna vyrazila i česká Cesta ven.
Benedict Cumberbatch, známý zejména ze seriálu Sherlock a zatím posledního Star Treku.
Benedict Cumberbatch, známý zejména ze seriálu Sherlock a zatím posledního Star Treku. | Foto: Reuters

Londýn - Ve středu odstartoval 58. ročník mezinárodního filmového festivalu v Londýně. Po dvanáct dnů svého trvání nabídne 248 snímků z desítek zemí.

Festival zahájilo v evropské premiéře životopisné drama The Imitation Game o rozporuplném životě britského matematického génia Alana Turinga. Na červeném koberci se sešli herci Benedict Cumberbatch, Kiera Knightley, Mark Strong spolu s norským režisérem Mortenem Tyldumem (Lovci hlav).

Podívejte se na záznam z červeného koberce před premiérou snímku The Imitation Game v Londýně.
Podívejte se na záznam z červeného koberce před premiérou snímku The Imitation Game v Londýně. | Video:

Česká tvorba je zastoupena dramatem o romské rodině Cesta ven režiséra Petra Václava v  nesoutěžní sekci nazvané jako Debata předsatvující filmy, které argumentují, překvapují a prověřují. Ve stejně sekci je uveden i americký film Rosewater o novináři, keterého zatkli na 188 dní v Iránu.

Světové premiéry v Londýně

Z domácí kinemtografie uvede festival, taktéž v celosvětové premiéře, válečnou romantiku Testament of Youth nebo drama A Little Chaos s Kate Winslet, které režíroval Alan Rickman. Jde o příběh mladé zahradnice, jež čelí významnému úkolu. Musí vytvořit zlatem lemovanou zahradu ve Versailles za doby vlády krále Ludvíka XIV.

Hlavní soutěž nabídne francouzskou lstivou satiru Je Suis Femme, která získala hlavní cenu na festivalu v San Sebastianu ve Španělsku. Režisér Francois Ozon vypráví o soužití ženy s manželem její zemřelé nejlepší přítelkyně. Hlavní hrdinka (Anaïs Demoustier) sama bojuje s depresemi a nedostatkem opory ve svém vlastním muži, když slíbí své umírající přítelkyni, že se o jejího manžela postará.

K nejočekávanějším snímkům na festivalu patří i americká komedie Men, Women and Children od Jasona Reitmana, která přínáší pohled na sexuální frustarce, jimiž v dnešní době trpí většina dospělých a dospívajících. Nemalý podíl na tom mají i moderní technologie.

Podívejte se na ukázku z filmu Železná srdce.
Podívejte se na ukázku z filmu Železná srdce. | Video:

Brad Pitt a jeho Železné srdce

Festival zakončí gala večer evropské premiéry s Bradem Pittem ve filmu Železná srdce, jež vypráví o dubnu 1945. Brad Pitt jako válečný veterán Wardaddy se ujme velení tanku a v doprpovodu naprostého zelenáče zaútočí na samé srdce nacistického Německa.

Londýnský filmový festival pořádá každý rok britský filmový ústav BFI od roku 1956. Cílem projektu není dosáhnout zisku, ale propagovat filmovou tvorbu. Oproti více elitářským festivalům v Cannes či Benátkách se Londýn snaží hlavně nabídnout britské veřejnosti co nejširší výběr filmů z celého světa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy