Toronto uhranul matematický génius Benedict Cumberbatch

Kultura Kultura
15. 9. 2014 14:45
Torontský filmový festival nerozdává statutární cenu pro nejlepší film, nejsilnější hlas tam mají diváci. Ti vybrali drama The Imitation Game.
Benedict Cumberbatch v hlavní roli filmu The Imitation Game.
Benedict Cumberbatch v hlavní roli filmu The Imitation Game. | Foto: TIFF

Toronto, Praha - Za vítěze filmové přehlídky v kanadském Torontu můžeme pokládat snímek, v němž Benedict Cumberbatch hraje Alana Turinga, který v době druhé světové války proslul svými matematickými vlohami při kryptoanalytickém luštění kódu, který nacističtí nepřátelé používali. Okolnosti rozluštění se staly námětem pro film norského režiséra Mortena Tylduma The Imitation Game, který si získal oblibu diváků a zvítězil nad ostatními.

Podívejte se na ukázku z filmu The Imitation Game.
Podívejte se na ukázku z filmu The Imitation Game. | Video:

Vítěznému filmu určitě pomohla i popularita britského herce Benedicta Cumberbatche, jenž na první pohled upoutá zvláštní stavbou tváře. Na vrchol popularity ho vynesla podobně netypická role, když v moderní verzi Sherlocka Holmese ztvárnil slavného detektiva Arthura Conana Doylea. Televizní seriál BBC má za sebou tři řady a obdiv fanoušků po celém světě.

Do filmového světa významně vstoupil loni, když si zahrál dvojici výrazných padouchů v blockbusterech Star Trek: Do temnoty a Hobit: Šmakova dračí poušť. V prvním reinkarnoval postavu smrtícího nepřítele Khana, v druhém posloužil hlavně jeho hlas, když propůjčil svou výraznou intonaci hrabivému a nebezpečnému draku Šmakovi. Obsazen byl ale také jako kontroverzní osobnost Julian Assange do The Fifth Estate. V The Imitation Game ale není jedinou slavnou tváří, která diváky k filmu přitáhla. V obsazení lze najít i Keiru Knightley, Marka Stronga nebo Matthewa Gooda.

Záběr z filmu Co děláme v temnotách
Záběr z filmu Co děláme v temnotách | Foto: TIFF

Diváci na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu dále vybrali nejlepší dokument a nejlepší půlnoční film. Z dokumentární tvorby si ocenění odneslo dílo Beats of the Antonov ze Súdánu, který pohlíží na stav společnosti po rozdělení země na dva státy. Mezi bizarními exploatačními filmy zvítězil komediální náhled na upírskou komunitu v moderní době s názvem Co děláme v temnotách, který si oblíbili i návštěvníci filmového festivalu v Karlových Varech. Zároveň porazil očekávaný horor Kevina Smithe Tusk.

Odborná porota rozhodovala jenom v kategoriích nejlepších kanadských filmů. Za nejlepší celovečerní film označili Felix and Meira, romance o rebelském počínání vdané dívky z ortodoxní židovské komunity, která se sblíží s muže ze sousedství, jenž překonává smrt svého otce.

Nejlepší kanadskou prvotinou byl označen žánrový mix sci-fi a muzikálu zasazený do atmosféry šedesátých let pod názvem Bang Bang Baby. V sekci krátkých filmů upozornili na pozoruhodný mix hraného filmu s digitální animaci ve snímku The Weatherman and the Shadowboxer, kde jsou siluety lidí vyplněny záběry měst a přírody, jako by je při natáčení tvořilo zelené pozadí.

Torontský festival sice není soutěžní přehlídkou, ale je nejdůležitějším festivalem v severní Americe a v posledních letech důležitým barometrem oscarových nadějí uváděných filmů. Cena diváků udělovaná na závěr festivalu pomohla pozdějším držitelům Oscara jako je Milionář z chatrče, Králova řeč či Argo. Loni tam začala oscarová pouť snímku Steva McQueena 12 let v řetězech.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy