Cesta ven jede za lidmi z ghett. Uvidí ji zdarma

ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 5. 2014 17:51
Film Petra Václava Cesta ven má za sebou projekci v Cannes, po čtvrteční přemiéře jej promítnou zdarma nízkoprahová centra po celé v České republice.
Cesta ven.
Cesta ven. | Foto: Aerofilms

Praha - Film Petra Václava Cesta ven promítnou zdarma nízkoprahová centra po celé v České republice. Někde diváky čeká kromě promítání doprovodný program či setkání s tvůrci filmu.

"Tento snímek se tak dostane právě k lidem, o nichž vypráví a pro které mohou tyto akce znamenat jedinou šanci film zhlédnout, řekla Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms.

Podívejte se na ukázku z filmu Cesta ven.
Podívejte se na ukázku z filmu Cesta ven. | Video: Aerofilms

"Filmy Petra Václava vynikají vždy hlubokou snahou poznat prostředí lidí, kteří v něm žijí. Jedná se o hluboké až sociologické sondy, které rozkrývají na pozadí konkrétních jedinců i společenské problémy. Takový byl Marian a vyznívá tak i Cesta ven. Koneckonců letošní prezentace tohoto snímku na festivalu v Cannes toho může být důkazem," komentoval to Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

Projekce Václavova filmu začnou 30. května v Krnově a Rumburku, budou pokračovat v Krupce, Poběžovicích, Domažlicích, Starých Křečanech, Českém Krumlově, Žluticích, Jaroměři a Duchcově. V prvním červnovém týdnu se připravují také v nízkoprahových centrech v Brně a v Ústí nad Labem. Snímek bude promítán v sedmi z pětadvaceti měst České republiky, s nimiž aktuálně spolupracuje vládní Agentura pro sociální začleňování.

Cesta ven.
Cesta ven. | Foto: Aerofilms

"Po projekcích se uskuteční diskuse s obyvateli vyloučených lokalit o jejich každodenních problémech a možnostech, jak je řešit," uvedl k plánovaným projekcím filmu Cesta ven v regionech ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě, v němž vlivem globalizace a finanční krizi zmizela zejména pro Romy vyhlídka na práci i důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací.

Po světové premiéře na festivalu v Cannes se snímek objeví v českých kinech od 29. května.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy