GLOSA Letní filmová škola přežije průšvihy i vražednou síť

Martin Svoboda Martin Svoboda
4. 8. 2014 12:49
Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos oslavila 40. ročník. Nemá to v dnešní době snadné, přesto si zaslouží přežití.
Peter Greenaway si do Uherského Hradiště přijel pro zmrzlinu.
Peter Greenaway si do Uherského Hradiště přijel pro zmrzlinu. | Foto: LFŠ

Glosa - Při pohledu na čistá fakta to zní jako jeden průšvih za druhým. V předstihu se omluvil Michel Gondry, přijede snad až za rok. Na poslední chvíli kvůli operaci nohy odmítl i Bertrand Tavernier, který měl po své retrospektivě osobně převzít výroční cenu. Bouřka pak vyplavila stanové městečko. Jubilejní 40. letní filmová škola zkrátka letos musela v Uherském Hradišti překonat nejednu překážku. Nepochybně to ale zvládla se ctí.

Přehlídka především klasických děl se přitom odvážně hlásí o pozornost pouhé dva týdny po karlovarském festivalu, soupeři, s nímž samozřejmě svou velikostí a záběrem nesnese srovnání.

Za její výhodu můžeme považovat, že ačkoliv karlovarský festival sám je ve svém jádru rovněž nečekaně uvolněnou akcí, Uherské Hradiště už postrádá jakoukoliv nabubřelou mediální slupku a zůstává po celou svou dobu výhradně akcí milovníků filmů.

Proti lenosti

Což na druhou stranu v dnešní době není přímo vděčné. Samotní organizátoři si při slavnostním zakončení posteskli, že v době internetu a poučených diváků nečekajících na program klubových kin je stále těžší zachovat si punc výjimečnosti, jakou s sebou Letní filmová škola nesla před revolucí. Tehdy na ní šlo zhlédnout filmy, jaké nebyly jinde k vidění. Dnešní realita je zcela opačná.

Podívejte se na filmovou lekci Miroslava Krobota na LFŠ 2014.
Podívejte se na filmovou lekci Miroslava Krobota na LFŠ 2014. | Video:

Jak zmínil jeden kolega, Letní filmovou školu už dnes dost dobře „nasimulujete“ v domácích podmínkách. Kdyby se člověku nechtělo přijet, může si zkrátka devadesát procent nabízených filmů pustit doma a neudělat pro to víc než párkrát kliknout myší. Sice se ochudí o plátno, přesto však leckdy dokonce uvidí snímek v lepší kvalitě, jak dokázala například kopie Greenawayova opusu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec, jež byla v dezolátním stavu, protože režisér, jinak nejvýraznější letošní host, prý různě znesnadňuje tvorbu a šíření restaurovaných verzí.

Organizátoři se tedy všemožně snaží najít cesty, jak se přece jenom zavděčit. Nejpozitivnějším přínosem byla letos v tomto ohledu nepochybně filmová akademie, kde mluvily o různých technických oborech osobnosti jako F. A. Brabec (kamera) nebo Marek Epstein (scénář). Atraktivní bylo i promítání němých klasik s doprovodnou živou elektronickou hudbou skupiny Piča z hoven, nebo naopak celý dvouhodinový program (ne zcela autenticky, ale jistě příjemně) napodobující prostředí biografů našich praprarodičů.

Na Filmovce vládne pohoda...
Na Filmovce vládne pohoda... | Foto: LFŠ

Horším výmyslem už jsou nutné krátké přednášky před každým filmem. Ty byly zábavné v podání například programové ředitelky Ivy Hejlíčkové, nicméně když vám jeden a ten samý Brit, navíc za přítomnosti zdržující překladatelky, před projekcí vždy převypráví děj blížícího se filmu někdy i včetně pointy, nadšením zrovna nesršíte.

Snahu o rozmanitost dokládají i jména oceněných Výroční cenou AČFK. Peter Greenaway, filmař světového významu, „lidový“ herec Josef Somr, bývalý ředitel festivalu Jan Kastner a nepříliš známý francouzský režisér Bertrand Tavernier.

Má to smysl

Abyste na „Filmovku“ jeli a užili si ji, musíte na ni mít zkrátka náladu a musí se vám chtít přijmout ji se všemi klady i zápory. Nejde o akci typu Karlových Varů, od níž očekáváte do značné míry komfort a jakákoliv výchylka proti plynulému provozu působí velmi „divně“. LFŠ musíte mít rádi takovou, jaká je. A není to těžké. Nakonec člověk s chutí odpustí i takové přešlapy, jako že před každým filmem byly vždy pouštěny ty samé tři upoutávky, a to i ve chvílích, kdy měli Nick Cave, Frank i Gondry po všech projekcích.

Josef Somr se zmrzlinou.
Josef Somr se zmrzlinou. | Foto: LFŠ

Dalo by se tedy říct, že Filmová škola přežívá silou vůle jak pořadatelů, tak návštěvníků. Což ale není špatně, naopak, protože to dokládá, že ona silná vůle pro její přežití z obou stran tu stále zůstává nehledě na všechny potenciální logické důvody, proč by tu být nemusela.

I přes postesknutí nad těžkostí doby bylo letos podle oficiálních čísel akreditováno nejvíc návštěvníků, což by jeden při pohledu na poloprázdné uherskohradišťské ulice zrovna nehádal. Dokazuje to, že možná ubývají náhodní návštěvníci, co se přijedou jen tak na jeden den poflakovat, zato však přibývá lidí se skutečným zájmem o filmy.

Jistě v tom hraje svou roli i vražedný internet, který na jednu stranu sebral Uherskému Hradišti kus kouzla a hodnoty, v části z generace mladých lidí ale naopak vzbudil zájem poznávat kinematografii do větší hloubky a v kolektivu. Onen boj o přežití by se tedy měl soustředit právě na tento kontras, pak není důvod ho přestat bojovat. 

Zjevně se totiž opravdu najde dost lidí, kteří chtějí týden v kuse sledovat retrospektivu Roberta Bressonsa, britská sociální dramata, španělské horory i filmové porno. Naštěstí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy