Divoký sever. Seriál HBO líčí životy outsiderů ve westernovém Laponsku

Pavel Sladký Pavel Sladký
3. 5. 2021 11:40
Vítejte na konci světa. Dost se tu pije. Často střílí. Lidské zoufalství a samota nabývají bizarních podob. A je to celkem legrace.

Osmidílný norský seriál Vítejte na konci světa, který lze vidět na HBO GO, je hořká a bizarní komedie. Ve zhruba třičtvrtěhodinových epizodách vypráví o obyvatelích Utmarku, laponského zapadákova kdesi na severu Norska. Divoké je to tam ne kvůli počasí anebo drsné krajině, nýbrž kvůli lidem.

Vodku sem dováží dvojice finských pašeráků, z nich jeden odkázaný na vozík. Místní zkorumpovaný šerif trpí Crohnovou chorobou, která ho často žene na cizí toaletu. Posedlá majitelka obchodu v záchvatech mluví démonickým hlasem. Učitelka, kterou zavrhla vlastní rodina, sem přijíždí hledat nový začátek. Doufá, že daleko na severu někoho potká a založí rodinu. Místním tvrdí, že chce být blíž přírodě.

Do toho všeho se rozhoří boj mezi Bilzim, pyšným sámským majitelem sobího stáda, a pastevcem ovcí Finnem, který má problém s alkoholem. Nejde jen o ztráty na stádech a následné výhrůžky či msty. Finnova žena odejde od mlčenlivého muže právě k chlapáckému Bilzimu, zrovna když konflikt eskaluje.

Hlavní zápletka je na světě hned v prvním díle. Otázkou zůstává, jakou roli v událostech sehrají dvě albánské prostitutky a některé další bizarní vedlejší postavy. Všechno tady souvisí se vším.

Outsideři v tajze

Hlavními tvůrci seriálu jsou dánský scenárista a spisovatel Kim Fupz Aakeson s islandským režisérem Dagurem Kárim. Inspirovali se bratry Coenovými, autory filmů jako Bratříčku, kde jsi nebo Fargo, a také příběhy outsiderů, se kterými má třiačtyřicetiletý Kári značnou zkušenost.

Úspěch si vydobyl hned tragikomickým filmovým debutem Albín jménem Noi z odlehlého islandského regionu. Na něj Kári navázal dalšími snímky o outsiderech, jako je například ten o zavalitém nedospělém čtyřicátníkovi Fúsim.

Seriál Vítejte na konci světa je na HBO GO s českým dabingem i titulky. | Video: HBO

Jeho mužským postavám "zamrzlým" v určité životní fázi často otevře oči žena. Možnost lásky.

Ve Vítejte na konci světa pracuje Kári s mnohem více postavami než dřív. Mikropříběhy vypráví ve větší zkratce. Přesto v laponském panoptiku nachází svéráz i dobrosrdečnost. A udržuje tempo, které nepůsobí uspěchaně.

Jak v rozhovoru řekl scenárista Aakeson, už scénář se značně vzdálil od severských kriminálek směrem k westernově stylizovanému komediálnímu dramatu. Viníky a oběti známe od začátku, vyšetřování se nekoná. Spíš pobaveně sledujeme zaplétání osudů. Dost tomu pomáhá touha po pomstě a různé úniky informací. Seveřané totiž v seriálu nejsou tak nemluvní, jak se někdy říká.

Vítejte ve westernu

Na každém kroku Vítejte na konci světa využívá westernových prvků, jako jsou krajina, rozptýlené osídlení i centrální městečko se šerifem a provázanou komunitou. Hudba připomíná klasické westerny včetně těch od Johna Forda nebo Sergia Leoneho, ale už ne ty brutálnější od Sama Peckinpaha.

Základním principem seriálu jsou však rétorické manévry, kterými se postavy naučily zakrývat pravý stav věcí a posouvat téma hovoru do roviny, na které ho dovedou uchopit.

Stig Henrik Hoff jako Bilzi.
Stig Henrik Hoff jako Bilzi. | Foto: HBO

Povýšenost sámského macha Bilziho má důvody, o kterých se dozvídáme až v polovině seriálu. Když se Finnova dcera pokouší poradit o komplikované rodinné situaci s učitelkou, dostane se jí fráze o tom, že vypovídáním a sdílením si člověk uleví. A šerif na každé obvinění reaguje pasivně, řekne jen, že to je slovo proti slovu nebo že do prokázání viny musíme každého považovat za nevinného. Už se ani nepokouší předstírat, že něco vyšetřuje.

Většina zajímavých posunů anebo odhalení vztahů s okrajovými postavami umožňuje pochopit i záporné stránky protagonistů. A seriálu se daří vtipkovat i tehdy, když humor začíná být černý nebo nekorektní.

Nejdůležitější ale je, že pod záplavou bizarních figur a westernové stylizace Vítejte na konci světa odkrývá průhled do lidského zoufalství. Mužů i žen.

Aakeson a Kári rozumějí nesnesitelnosti osamělosti. Většinou podle nich pramení z toho, že jsou postavy zaseknuté v nějakém způsobu života. O iluze už přišly, morálka jim visí dost nízko u pasu, hlavně těm, co si připadají, že mají navrch nad ostatními. A všichni do jednoho jsou ve slepé životní uličce.

S Aakesonovým a Káriho náhledem na život dalekého severu jim to ale neubírá na lidskosti ani vtipu. Spíš naopak.

Vítejte na konci světa

Tvůrci: Dagur Kári, Kim Fupz Aakeson
Seriál je k vidění na HBO GO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy