Čeští kritici zvolili nejlepším snímkem roku Krajinu ve stínu

ČTK ČTK
6. 2. 2021 22:51
Jako nejlepší film roku 2020 vybrali čeští kritici černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Kromě úspěchu v hlavní kategorii snímek vynesl i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové.
Film Krajina ve stínu.
Film Krajina ve stínu. | Foto: Bontonfilm

Film Agnieszky Hollandové Šarlatán o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon. 

Ceremoniál, který živě přenášela stanice ČT art, se konal v pražském Divadle Archa. Pozvání dostali jen nominovaní, kvůli protipandemickým opatřením neměli možnost přijít s doprovodem.

U vchodu se každý musel prokázat negativními testy na nemoc covid-19. Sošky předávali sami nominovaní, čímž pořadatelé dále omezili počet účastníků večera.

Film Krajina ve stínu, drama z vesnice v pohraničním Vitorazsku, natočil režisér Bohdan Sláma a producenti Martin Růžička s Jindřichem Motýlem. Cenu za hlavní ženskou roli ve filmu inspirovaném skutečnými osudy vynesla Magdaléně Borové postava Marie Veberové, Češky smýkané tragédiemi sudetských dějin.

"Jsem vděčná, že mohu být součástí Krajiny ve stínu, a mám radost, že se Marii dostalo takové pozornosti, protože jejím skutečným předobrazem je paní Korbelová, o které nám její syn pan Ferdinand Korbel hodně vyprávěl. Její cesta by nám mohla být inspirací do chvil, kdy nám v životě dochází odvaha jít dál," řekla při přebírání ceny Borová.

Slámův film má šanci také na cenách Český lev, získal v nich 15 nominací. Výsledky pořadatelé oznámí 6. března. O jednu nominaci méně, tedy 14, obdržel na Českých lvech Šarlatán a také film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla. Na ten kritici při svých cenách nevzpomněli. Sedm nominací na lva, tedy na cenu České filmové a televizní akademie, má film Modelář Petra Zelenky popisující řadu současných politicko-společenských problémů, kterému dnes kritici udělili cenu za scénář.

Nejlepším dokumentem v Cenách české filmové kritiky se stal nejnavštěvovanější snímek loňského roku V síti, počin Barbory Chalupové a Víta Klusáka odkrývající praktiky on-line sexuálních predátorů.

Cena pro objev roku připadla Jindřichu Andršovi, režisérovi dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který po zavření dolu hledá nové životní uplatnění.

Experimentální dokument Frem natočený v Antarktidě vyzdvihla kategorie Audiovizuální počin. Režisérka Viera Čákanyová a její spolupracovník Tomáš Klein byli oceněni za kameru.

Ceny české filmové kritiky v reakci na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby také zřídily zvláštní cenu pro krátký film. Prvním oceněným v této kategorii se stal snímek Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště. Z ceny v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci krimisérie České televize Zrádci.

Černobílé drama režiséra Bohdana Slámy zakončilo Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. “Je o něco lepší než Nabarvené ptáče," tvrdí kritik Fila. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa

Držitelé Cen české filmové kritiky za rok 2020

Nejlepší film
Krajina ve stínu (producenti Martin Růžička, Jindřich Motýl; režie Bohdan Sláma)

Dokumentární film
v síti (režie Barbora Chalupová, Vít Klusák)

Režie
Agnieszka Hollandová (Šarlatán)

Scénář
Petr Zelenka (Modelář)

Herečka
Magdaléna Borová (Krajina ve stínu)

Herec
Ivan Trojan (Šarlatán)

Audiovizuální počin
Tomáš Klein, Viera Čákanyová (kamera dokumentu FREM)

Cena innogy pro objev roku
Jindřich Andrš (dokument Nová šichta)

Kategorie Mimo kino
Viktor Tauš, Matěj Chlupáček, Miro Šifra (TV seriál Zrádci)

Nejlepší krátký film
Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy