Čeští kritici zvolili nejlepším snímkem roku Krajinu ve stínu

ČTK ČTK
6. 2. 2021 22:51
Jako nejlepší film roku 2020 vybrali čeští kritici černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Kromě úspěchu v hlavní kategorii snímek vynesl i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové.
Film Krajina ve stínu.
Film Krajina ve stínu. | Foto: Bontonfilm

Film Agnieszky Hollandové Šarlatán o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon. 

Ceremoniál, který živě přenášela stanice ČT art, se konal v pražském Divadle Archa. Pozvání dostali jen nominovaní, kvůli protipandemickým opatřením neměli možnost přijít s doprovodem.

U vchodu se každý musel prokázat negativními testy na nemoc covid-19. Sošky předávali sami nominovaní, čímž pořadatelé dále omezili počet účastníků večera.

Film Krajina ve stínu, drama z vesnice v pohraničním Vitorazsku, natočil režisér Bohdan Sláma a producenti Martin Růžička s Jindřichem Motýlem. Cenu za hlavní ženskou roli ve filmu inspirovaném skutečnými osudy vynesla Magdaléně Borové postava Marie Veberové, Češky smýkané tragédiemi sudetských dějin.

"Jsem vděčná, že mohu být součástí Krajiny ve stínu, a mám radost, že se Marii dostalo takové pozornosti, protože jejím skutečným předobrazem je paní Korbelová, o které nám její syn pan Ferdinand Korbel hodně vyprávěl. Její cesta by nám mohla být inspirací do chvil, kdy nám v životě dochází odvaha jít dál," řekla při přebírání ceny Borová.

Slámův film má šanci také na cenách Český lev, získal v nich 15 nominací. Výsledky pořadatelé oznámí 6. března. O jednu nominaci méně, tedy 14, obdržel na Českých lvech Šarlatán a také film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla. Na ten kritici při svých cenách nevzpomněli. Sedm nominací na lva, tedy na cenu České filmové a televizní akademie, má film Modelář Petra Zelenky popisující řadu současných politicko-společenských problémů, kterému dnes kritici udělili cenu za scénář.

Nejlepším dokumentem v Cenách české filmové kritiky se stal nejnavštěvovanější snímek loňského roku V síti, počin Barbory Chalupové a Víta Klusáka odkrývající praktiky on-line sexuálních predátorů.

Cena pro objev roku připadla Jindřichu Andršovi, režisérovi dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který po zavření dolu hledá nové životní uplatnění.

Experimentální dokument Frem natočený v Antarktidě vyzdvihla kategorie Audiovizuální počin. Režisérka Viera Čákanyová a její spolupracovník Tomáš Klein byli oceněni za kameru.

Ceny české filmové kritiky v reakci na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby také zřídily zvláštní cenu pro krátký film. Prvním oceněným v této kategorii se stal snímek Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště. Z ceny v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci krimisérie České televize Zrádci.

Černobílé drama režiséra Bohdana Slámy zakončilo Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. “Je o něco lepší než Nabarvené ptáče," tvrdí kritik Fila. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa

Držitelé Cen české filmové kritiky za rok 2020

Nejlepší film
Krajina ve stínu (producenti Martin Růžička, Jindřich Motýl; režie Bohdan Sláma)

Dokumentární film
v síti (režie Barbora Chalupová, Vít Klusák)

Režie
Agnieszka Hollandová (Šarlatán)

Scénář
Petr Zelenka (Modelář)

Herečka
Magdaléna Borová (Krajina ve stínu)

Herec
Ivan Trojan (Šarlatán)

Audiovizuální počin
Tomáš Klein, Viera Čákanyová (kamera dokumentu FREM)

Cena innogy pro objev roku
Jindřich Andrš (dokument Nová šichta)

Kategorie Mimo kino
Viktor Tauš, Matěj Chlupáček, Miro Šifra (TV seriál Zrádci)

Nejlepší krátký film
Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec)

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy