Fila: Tohle se Dánům povedlo. Rytíři spravedlnosti si utahují z filmového dojímání

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
6. 2. 2021 7:31
Rytíři spravedlnosti jsou příkladem absurdní černé komedie ze severu Evropy. "Dějí se v ní šílené věci a nikdo se nad nimi nepozastaví. Humor stojí na úžasné suchosti," tvrdí filmový kritik Kamil Fila.
Podívejte se na videorecenzi k filmu Rytíři spravedlnosti. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Trojice nejistých, matematicky uvažujících podivínů se ve snímku spojí s vojákem, který řeší situace násilím, aby společně po výbuchu vlaku hledali spravedlnost. Postavu plnou toxické maskulinity podle Fily ztvárnil herec Mads Mikkelsen skvěle.

"Chytrý scénář pracuje s prvky náhody, nehody, statistické pravděpodobnosti," říká Fila. Podle něho si film dělá legraci ze snímků, které se dojímají nad složitostí života a zároveň tvrdí, že všichni lidi jsou propojeni.

Rytíře spravedlnosti je možné zhlédnout přes #kinaspolu. Distributoři předpokládají, že by ho potom mohli promítat v již otevřených biografech. "Pokud k tomu nedojde, bude snímek k dispozici ve videotéce Edisononline," dodává Fila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy