Nebeský, Menzel, Kareninová. Ministerstvo kultury ocenilo významné osobnosti

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 10. 2019 23:35
Spolu se Státní cenou za literaturu, kterou získal Karol Sidon, ministerstvo kultury v neděli večer na Nové scéně Národního divadla ocenilo dalších sedm osobností české kultury. Státní cenu za překladatelské dílo obdržela romanistka Anna Kareninová, laureáty cen ministerstva kultury se stali divadelní režisér Jan Nebeský, výtvarník Václav Cigler nebo filmař Jiří Menzel.
Anna Kareninová.
Anna Kareninová. | Foto: ČTK

Anna Kareninová

Laureátkou Státní ceny za překladatelské dílo se stala pětašedesátiletá romanistka Anna Kareninová, jejíž jméno je spojeno s překlady francouzských a italských knih i filmů. Do češtiny převedla tituly Guillauma Apollinaira, Marguerite Durasové nebo Tommasa Landolfiho.

Poslední dekády se Kareninová soustředí na překlady kompletního díla romanopisce Louise-Ferdinanda Célina a básníka Ezry Pounda, obojí vydává brněnské nakladatelství Atlantis.

Kareninová je rovněž autorkou monografie Céline v Čechách a dlouhodobě se zabývá překlady filmovými, například snímků Michelangela Antonioniho, Federika Felliniho, Petera Greenawaye, Jean-Luca Godarda či Francoise Truffauta.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy