Nebeský, Menzel, Kareninová. Ministerstvo kultury ocenilo významné osobnosti

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 10. 2019 23:35
Spolu se Státní cenou za literaturu, kterou získal Karol Sidon, ministerstvo kultury v neděli večer na Nové scéně Národního divadla ocenilo dalších sedm osobností české kultury. Státní cenu za překladatelské dílo obdržela romanistka Anna Kareninová, laureáty cen ministerstva kultury se stali divadelní režisér Jan Nebeský, výtvarník Václav Cigler nebo filmař Jiří Menzel.
Václav Cigler.
Václav Cigler. | Foto: ČTK

Václav Cigler

Za celoživotní dílo a pedagogickou činnost se laureátem Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění stal Václav Cigler.

Patří k nejvýznamnějším umělcům z generace nastupující na počátku šedesátých let 20. století. Jeho tvorba se zaměřuje na plastické objekty z broušeného skla, svítidla, šperky, kresby a projekty pro architekturu.

V roce 1965 založil a do roku 1979 vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Ve své tvorbě předjímal rodící se koncepty soudobého výtvarného vyjadřování jako konstruktivní tendence, minimalismus, land-art, světelnou a kinetickou plastiku. Své práce představil na mnoha samostatných i kolektivních výstavách v České republice a zahraničí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy