Bangkok trestá demonstranty. Stáhl z kina nové Hunger Games

jla
21. 11. 2014 14:08
Tři vztyčené prsty jako symbol odporu a vzdoru totalitní vládě armády v Bangkoku inspirované sérií Hunger Games jsou dostatečným důvodem pro stažení nového dílu této ságy z kina.
Studentka salutující před premiérou Hunger Games: Síla vzdoru část 1. v Bangkoku
Studentka salutující před premiérou Hunger Games: Síla vzdoru část 1. v Bangkoku | Foto: Reuters

Bangkok - Dva řetezcě kin společnosti Apex v thajském Bangkoku ve čtvrtek stáhly z programu nové Hunger Games: Síla vzdoru část 1. v reakci na protesty studentů, kteří před premiérou filmu dávali gestem se vztyčenými třemi prsty na ruce najevo nesouhlas se státním převratem z 22. května letošního roku a vládou armády.

Symbol z Hunger Games v ulicích Bangkoku
Symbol z Hunger Games v ulicích Bangkoku | Foto: Reuters

Hrdinové filmu Hunger Games totiž toto gesto používají jako vyjádření vzpoury a odporu k totalitní vládě. Protest organizovala Liga za liberální demokracii, která skoupila 200 vstupenek na premiéru Hunger Games a na Facebooku je nabízela zdarma všem, kteří odpovědí na otázku v čem se panemský Kapitol z Hunger Games podobá thajskému Bangkoku.

"Těmito třemi prsty se dožaduji základních práv žít svůj život," prohlásila jedna z účastnic protestů při premiéře Natačačou.

Policisté čekající před kiny společnosti Apex v Bangkoku.
Policisté čekající před kiny společnosti Apex v Bangkoku. | Foto: Reuters

V tamních médiích se také objevily fotografie studentů salutujícících vztyčenými prsty při veřejném projevu současného generála Prajutche Čan-Očoua, jež se sám jmenoval ministerským předsedou thajské junty. Učastníky demonstrace s tričky se sloganem "Nechci převrat" zatkla policie a odvedla je k výslechu.

Thajská armáda tvrdí, že je potřeba v Bangkoku znovu zavést pořádek. Při květnovém převratu prakticky ihned zrušila ústavu a vyadala zákaz shromažďování více jak pěti lidí na veřejném místě. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy