Strážci galaxie ovládli Ameriku. Letos nemají konkurenci

Kultura Kultura
1. 9. 2014 14:25
Odvážná sázka se studiu Marvel bohatě vyplatila. Jejich letní blockbuster Strážci galaxie je nejen nejvýdělečnějším filmem léta v Severní Americe, ale aktuálně i za prvních osm měsíců roku.
Strážci galaxie.
Strážci galaxie. | Foto: Falcon

Praha - Ještě žádný letošní film neutržil v amerických pokladnách, které jsou měřítkem komerčního úspěchu, přes tři sta milionů dolarů. Ani Strážci galaxie, ale z dosavadních premiér roku 2014 si u amerického publika vedli nejlépe. Dnes činí jejich tržby skoro 275 milionů dolarů. O uplynulém víkendu tak předběhli dosavadní jedničku Kapitána Ameriku, jehož jarní Návrat prvního Avengera utržil 259 milionů dolarů.

K tomuto umístění jim pomohl dlouhotrvající zájem publika, který je o předcházejícím víkendu vrátil zpět na první příčku víkendových tržeb, kterou na krátko převzal remake Želvy ninja. Poslední srpnový víkend tak zmenšili své tržby jenom o pět procent a připsali si 16,3 milionu dolarů. Pokud si tento zájem udrží, hranice tří set milionů by neměla být problém.

Ve zbytku kalendářního roku lze najít jenom jednoho vážného konkurenta, a to třetí film ze série Hunger Games, které čtenářská obliba přinesla ve dvou předchozích případech více než čtyřsetmilionové tržby. Šanci by mohl mít i závěrečný díl Hobita, ale zájem amerického publika byl v minulých dvou letech spíš průměrný.

I když v Americe komiksová kombinace humoru, akce a space opery jednoznačně vede, ve zbytku světa mají Strážci přiměřený úspěch. Celosvětové tabulky totiž jednoznačně vede film Transformers: Zánik, který nezastavily ani bídné recenze a jako jediný zatím vydělal přes miliardu dolarů, i když právě americké výsledky jsou z hlediska série velmi špatné. Zatímco trojka Transformerů ještě před třemi roky vybrala na vstupném přes 350 milionů dolarů, pokus o částečný restart série přinesl zatím o více než sto milionů méně. Popularita ve světě a pomrkávání na asijský trh ale dělají své.

Strážci galaxie si v celosvětovém měřítku zatím přišli jenom na 547 milionů dolarů. Zde je zřetelnější, že Strážci galaxie jsou na rozdíl od jiných superhrdinských příběhů nebo týmů poměrně neznámí a na filmové plátno se pouští poté, co Marvel vypustil ikony jako Iron Mana, Thora, Kapitána Ameriku i jejich sdružení Avengers. Avšak i ve srovnání s nimi je úspěch Strážců markantní. Dosavadní planetární tržby odpovídají výdělkům prvního Iron Mana a dokonce předčily výdělky prvního Thora (449 milionů dolarů) i Kapitána Ameriky (370 milionů dolarů).

Risk se tak Marvelu vyplatil navzdory zaplněnému filmovému létu, kde ještě startovaly film X-Men: Budoucí minulost, Godzilla nebo Úsvit planety opic. Na příští roky plánuje uvést první filmy dalších méně frekventovaných hrdinů (např. Ant-Man) a netřeba se obávat, že by nebylo na výplaty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy