Strážci galaxie ovládli Ameriku. Letos nemají konkurenci

Kultura Kultura
1. 9. 2014 14:25
Odvážná sázka se studiu Marvel bohatě vyplatila. Jejich letní blockbuster Strážci galaxie je nejen nejvýdělečnějším filmem léta v Severní Americe, ale aktuálně i za prvních osm měsíců roku.
Strážci galaxie.
Strážci galaxie. | Foto: Falcon

Praha - Ještě žádný letošní film neutržil v amerických pokladnách, které jsou měřítkem komerčního úspěchu, přes tři sta milionů dolarů. Ani Strážci galaxie, ale z dosavadních premiér roku 2014 si u amerického publika vedli nejlépe. Dnes činí jejich tržby skoro 275 milionů dolarů. O uplynulém víkendu tak předběhli dosavadní jedničku Kapitána Ameriku, jehož jarní Návrat prvního Avengera utržil 259 milionů dolarů.

K tomuto umístění jim pomohl dlouhotrvající zájem publika, který je o předcházejícím víkendu vrátil zpět na první příčku víkendových tržeb, kterou na krátko převzal remake Želvy ninja. Poslední srpnový víkend tak zmenšili své tržby jenom o pět procent a připsali si 16,3 milionu dolarů. Pokud si tento zájem udrží, hranice tří set milionů by neměla být problém.

Ve zbytku kalendářního roku lze najít jenom jednoho vážného konkurenta, a to třetí film ze série Hunger Games, které čtenářská obliba přinesla ve dvou předchozích případech více než čtyřsetmilionové tržby. Šanci by mohl mít i závěrečný díl Hobita, ale zájem amerického publika byl v minulých dvou letech spíš průměrný.

I když v Americe komiksová kombinace humoru, akce a space opery jednoznačně vede, ve zbytku světa mají Strážci přiměřený úspěch. Celosvětové tabulky totiž jednoznačně vede film Transformers: Zánik, který nezastavily ani bídné recenze a jako jediný zatím vydělal přes miliardu dolarů, i když právě americké výsledky jsou z hlediska série velmi špatné. Zatímco trojka Transformerů ještě před třemi roky vybrala na vstupném přes 350 milionů dolarů, pokus o částečný restart série přinesl zatím o více než sto milionů méně. Popularita ve světě a pomrkávání na asijský trh ale dělají své.

Strážci galaxie si v celosvětovém měřítku zatím přišli jenom na 547 milionů dolarů. Zde je zřetelnější, že Strážci galaxie jsou na rozdíl od jiných superhrdinských příběhů nebo týmů poměrně neznámí a na filmové plátno se pouští poté, co Marvel vypustil ikony jako Iron Mana, Thora, Kapitána Ameriku i jejich sdružení Avengers. Avšak i ve srovnání s nimi je úspěch Strážců markantní. Dosavadní planetární tržby odpovídají výdělkům prvního Iron Mana a dokonce předčily výdělky prvního Thora (449 milionů dolarů) i Kapitána Ameriky (370 milionů dolarů).

Risk se tak Marvelu vyplatil navzdory zaplněnému filmovému létu, kde ještě startovaly film X-Men: Budoucí minulost, Godzilla nebo Úsvit planety opic. Na příští roky plánuje uvést první filmy dalších méně frekventovaných hrdinů (např. Ant-Man) a netřeba se obávat, že by nebylo na výplaty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy