Blbý a blbější jsou zpět a bohatší než poprvé

jla
18. 11. 2014 16:10
Žebříček nejnavštěvovanějších filmů v zámořských kiench vede pokračování komedie Blbý a blbější. Na špičce se drží už sedm týdnů Fincherova Zmizelá.
Návrat blbýho a blbějšího
Návrat blbýho a blbějšího | Foto: Falcon

Praha - Po dvaceti letech se do amerických kin vrátila dvojice hlupáků Lloyd a Harry v komedii Návrat blbýho a blbějšího. Sourozenecké duo filmařů Peter a Bobby Farrelly seslali na hlavního hrdinu Harryho zákěřnou nemoc, jejíž léčba si vyžaduje transplataci ledviny. Harry se dozví, že někdě ve státech žije jeho dcera a spolu s neméně hloupým kámošem Loydem se ji vydává hledat.

Podívejte se na trailer k filmu Návrat blbýho a blbějšího s Jimem Carreyem v hlavní roli.
Podívejte se na trailer k filmu Návrat blbýho a blbějšího s Jimem Carreyem v hlavní roli. | Video:

Návrat blbýho a blbějšího může slavit úspěch v podobě 38 milionů dolarů na kontě za první víkend, což je o deset milionů více než první díl v roce 1994. Zároveň se na scénu vrací i Jim Carrey, který se výrazněji projevil naposledy v roce 2009 ve filmu I Love You Philip Morris, nepočítáme-li jeho vystoupení s tučňáky z roku 2010.

Na druhé příčce se drží animák Velká šestka a s celkem 111 miliony dolarů zvyšuje svůj náskok před Nolanovým tříhodinovým vesmírným opusem Interstellar, který ještě nepřekročil hranici 100 milionů dolarů. Po celém světě však už vydělal 233 milionů, ke kterým ještě přibudou další z Japonska, kde má Interstellar premiéru až o víkendu.

Američani si velmi oblíbili Fincherovu Zmizelou, která už sedm týdnů zůstává v pětici nejnavštěvovanějších filmů, což se letos podařilo Strážcům galaxie a Ledovému království. Avšak posledním filmem, jež byl přístupný pouze dospělým a udržel se v žebříčku podobně dlouho bylo Umučení Krista z roku 2004. V celosvětovém měřítku však Zmizelá s 311 miliony dolarů zůstává za Fincherovým thrillerem Sedm i Podivuhodným případem Benjamina Buttona.

Po více než měsíci se do top desítky konečně probojavalo drama mexického režiréra Alejandra Gonzálese Iñárritua Birdman s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Další rošáda v pořadí nejnavštěvovanějších filmů se dá očekávat od následujícího víkendu, kdy do kin vstupují Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Česká premiéra komedie Návrat blbýho a blbějšího je naplánovaný na 4. prosince 2014.

 

Právě se děje

před 11 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy