Přišli Tom Hanks i Scarlett Johansson. V Cannes měl premiéru nový film Wese Andersona

Přišli Tom Hanks i Scarlett Johansson. V Cannes měl premiéru nový film Wese Andersona
S diváky se pozdravil také Tom Hanks.
Podobně jako v dřívějších dílech čtyřiapadesátiletého Američana Wese Andersona (na snímku) známého snímky Život pod vodou nebo Až vyjde měsíc v novince účinkují samé známé tváře.
Jsou to namátkou Jason Schwartzman, Steve Carrell, Jeffrey Wright, Bryan Cranston, Matt Dillon, herečky Tilda Swinton a Margot Robbie nebo Adrien Brody (na snímku).
Netradičně chybí Bill Murray, který se objevil ve všech režisérových dílech od roku 1996. Asteroid City si musel nechat ujít, neboť v době natáčení onemocněl koronavirem. Na snímku z premiéry jsou Tom Hanks a Scarlett Johansson.
Foto: Reuters
Reuters Kultura Reuters, Kultura
24. 5. 2023 15:52
Nebývalý počet hollywoodských hvězd se prošel po červeném koberci festivalu ve francouzském Cannes u příležitosti světové premiéry Asteroid City, jedenáctého filmu populárního režiséra Wese Andersona. S diváky se pozdravili Tom Hanks, Scarlett Johansson nebo Adrien Brody, kteří v něm všichni mají významné role.

Podobně jako v dřívějších dílech čtyřiapadesátiletého Američana známého snímky Život pod vodou nebo Až vyjde měsíc také v novince účinkují známé tváře, z dalších Jason Schwartzman, Steve Carrell, Jeffrey Wright, Bryan Cranston, Matt Dillon nebo herečky Tilda Swinton a Margot Robbie.

Netradičně chybí Bill Murray, který se objevil ve všech režisérových dílech od roku 1996. Asteroid City si musel nechat ujít, neboť v době natáčení onemocněl koronavirem. Film vznikal za pandemie, štáb pracoval ve Španělsku. Česká kina začnou novinku promítat 22. června.

Asteroid City je název fiktivního městečka na jihozápadě USA, kde se film odehrává v 50. letech minulého století. Před tisíci lety sem dopadl meteorit a vyhloubil na místě dolík. Dnes tu americká armáda testuje jaderné zbraně a na místo se za účasti rodičů pravidelně sjíždějí výjimeční mladí lidé, aby poměřili síly i vynálezy a ujistili se, že na genialitu nejsou sami. Film líčí jedno takové setkání, při němž však dojde k mimořádné události.

Britský deník Guardian novince udělil čtyři z pěti hvězdiček. Je to "úžasně zábavná a lehce sofistikovaná komedie" plná všech režisérových typických postupů, rozkošných detailů a popkulturních odkazů. Při každém záběru divákovy oči těkají po plátně a užívají si všech maličkých vtipů a ozdob, tvrdí Guardian.

Ani list The Independent neskrývá nadšení. Filmu dal pět z pěti hvězdiček a kvituje, jak snadno herečka Scarlett Johansson nebo Tom Hanks zapadli do režisérova stylizovaného světa. Asteroid City spojuje paranoiu z dob studené války s důrazem na rodinné hodnoty, který byl Američanům vždy vlastní, a je to nejlepší Andersonův film od Grandhotelu Budapešť z roku 2014, myslí si kritik Independentu.

Česká kina začnou Asteroid City promítat 22. června. | Video: CinemArt

Asteroid City patří k 21 titulům, které se na festivalu v Cannes ucházejí o hlavní cenu, Zlatou palmu.

Režisér Wes Anderson, známý výtvarnou stránkou svých děl a silnou stylizací, se soutěže účastní potřetí, naposled byl na francouzské Riviéře před dvěma lety s titulem Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun. Letošní vítěz bude oznámen v sobotu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy