Jennifer Lawrence uvedla film o Afghánkách. Jejich život změnil návrat Tálibánu

Reuters Kultura Reuters, Kultura
22. 5. 2023 12:38
Zatímco svět předloni pozoroval, jak spojenci v čele s Američany opouštějí afghánskou metropoli Kábul a přenechávají ji ozbrojenému hnutí Tálibán, hollywoodská herečka Jennifer Lawrence přemýšlela, kterak podpořit tamní ženy. Nakonec o jejich osudu vyprodukovala dokumentární film, který tuto neděli představila na festivalu ve francouzském Cannes.
Oscarová herečka Jennifer Lawrence uvedla na festivalu v Cannes dokument o třech Afghánkách.
Oscarová herečka Jennifer Lawrence uvedla na festivalu v Cannes dokument o třech Afghánkách. | Foto: ČTK / AP

Dvaatřicetiletá hollywoodská hvězda, držitelka Oscara za film Terapie láskou, při té příležitosti provedla po červeném koberci afghánskou kolegyni a exilovou režisérku snímku Sahru Mani. "Bála jsem se, že na odchod z Afghánistánu všichni zapomenou. Proto jsem chtěla vytvořit něco, co nám tu situaci připomene," vysvětluje americká herečka, proč projekt iniciovala.

"Jennifer hned zkraje napadlo najít afghánskou filmařku a poskytnout jí platformu," doplňuje spoluproducentka Justine Ciarrocchi v časopisu The Hollywood Reporter. Pátrání po vhodné adeptce je zavedlo právě k režisérce Sahře Mani, která na sebe upozornila roku 2018 dokumentem A Thousand Girls Like Me. Ten vyprávěl o Afghánce, kterou sexuálně zneužíval otec a jež se po letech snažila domoct spravedlnosti.

Právě Sahra Mani nakonec pro Američanky vytvořila novinku nazvanou Bread and Roses, kterou nyní společně uvedly v Cannes. Líčí osudy tří afghánských žen poté, co se v srpnu 2021 dostalo zpět k moci radikální hnutí Tálibán. To už ovládalo Afghánistán v 90. letech minulého století. Kontrolu nad významnou částí území pozbylo po americké invazi v prosinci 2001, nyní ale zemi opět vládne a znovu omezuje roli žen ve společnosti.

Zatímco během prozápadních vlád mohly Afghánky zastávat i vysoké posty, Tálibán jim dnes zakazuje chodit na střední školy i univerzity, vylučuje je z většiny zaměstnání a nedovoluje jim opouštět domov bez mužského doprovodu. Ženy jsou nuceny zahalovat si obličej na veřejnosti a nesmějí například do lázní či tělocvičen. Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch jsou dnes práva žen a dívek v Afghánistánu možná nejomezovanější na celém světě.

"Tenhle film předává důležitou zprávu od afghánských žen: staňte se jejich hlasem, buďte hlasem těch, kdo svůj hlas za tálibánské diktatury ztratili," apelovala v Cannes režisérka Sahra Mani. "Afghánky nežádají mnoho. Chtějí chodit do školy a vrátit se do práce. Mají své sny i příběhy, které jsme chtěly odvyprávět," říká.

Herečka Jennifer Lawrence a režisérka Sahra Mani.
Herečka Jennifer Lawrence a režisérka Sahra Mani. | Foto: ČTK / AP

Podle Sahry Mani je dnes pro ženy život v Afghánistánu také čím dál riskantnější. I proto dbala na bezpečí tří portrétovaných, které se vzájemně neznaly. Jedna je uprchlice, druhá ze své zubařské ordinace vedla aktivistické uskupení, třetí pracovala jako úřednice, než jí to Tálibán zakázal.

Snímek sleduje, jak se pro ně s každým dnem zhoršuje situace, jak už v jednu chvíli nemohou ani protestovat, ani odjet ze země, a čelí stále vážnějším výhrůžkám, násilí a nakonec vězení. Hrdinky se jmenují Zahra, Taranom a Šarífa, doplňuje server Variety.com.

Všechny tři se natáčely samy, někdy prostřednictvím mobilních telefonů, výjimečně s pomocí profesionálů na místě. Záběry zasílaly Sahře Mani. Ta je schraňovala a průběžně stříhala, až z nich vytvořila výsledný film. Sama režisérka už v Afghánistánu nežije. Zemi opustila krátce před stažením amerických a britských vojsk, kdy odjela na evropský filmový festival. Když viděla, že kontrolu znovu přebírá Tálibán, rozhodla se zůstat a dnes pobývá ve francouzském exilu.

"Nenapadlo mě tehdy, že je to naposledy, co si doma balím kufr. Doteď si nevzpomínám, jestli jsem pořádně zavřela okno," řekla Sahra Mani časopisu Hollywood Reporter.

Podle něj už se také všechny tři ženy, o nichž film vypráví, dnes nacházejí mimo afghánské území.

Podle Variety.com je nejsmutnější pasáží ta část dokumentu, kdy si žačky základních a středních škol přejí, aby Tálibán co nejrychleji zmizel. "Vědí, že pokud se v dalších pěti deseti letech něco nezmění, jejich život bude sestávat z povinných domácích prací, manželství a nulového vzdělání. Ani nebudou moci samy do parku bez doprovodu," upozorňuje Variety.com.

Video: Je to krvavé fiasko, Američané pod rouškou tmy utekli z boje, říká Vondra

Joe Biden slíbil, že dostane vojáky ze země pryč. Ale je exit a exit, komentoval odchod z Afghánistánu v DVtv politik Alexandr Vondra z ODS. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy