V dopise zaslaném představitelům Sněmovny reprezentantů a Senátu píší, že pandemie zasadila zničující ránu kinům, která bez finanční pomoci od státu "nemusejí přežít".
Dopis podepsalo přes 70 režisérů a producentů se zástupci Národní asociace provozovatelů kin, Sdružení amerických režisérů a Americkou filmovou asociací, dříve známou pod zkratkou MPAA.
Americké biografy kvůli pandemii zavřely v polovině března. Velké řetězce společností AMC nebo Cineworld už od té doby znovu otevřely, promítají však pro omezenou kapacitu diváků a kina v největších městech jako New Yorku či Los Angeles zůstávají zavřená.
Přilákat Američany zpět do biografů se filmům, které měly premiéru v posledním měsíci, příliš nedaří. Kvůli tomu Hollywood nedávno odložil očekávané velkorozpočtové tituly jako Black Widow nebo Top Gun: Maverick na příští rok.
Podle dopisu adresovaného Kongresu hrozí 69 procentům malých a středně velkých kin, že zbankrotují nebo budou muset nadobro zavřít, pokud jim federální vláda nepomůže.
"Kina jsou klíčovou součástí zábavního průmyslu, který představuje to nejlepší z amerického talentu a tvůrčího ducha. Teď se ale bojíme o budoucnost," stojí v dopise.
Ten dále podepsali producenti ságy o Jamesi Bondovi Barbara Broccoliová a Michael G. Wilson, režisérka Wonder Woman Patty Jenkinsová nebo producent a režisér akčních filmů Michael Bay.
Signatáři žádají Kongres, aby jim umožnil zažádat o dosud neutracené peníze ze záchranného balíčku přijatého v souvislosti s koronavirem nebo aby navrhl jinou cestu, jak kinům pomoct.