FOTO Za oponou ožije Nové divadlo. První za 25 let

Foto: Miroslav Chaloupka
Kultura Miroslav Chaloupka, Kultura
28. 8. 2014 12:08
Podívejte se do budovy Nového divadla v Plzni, které po mnoha obtížích spojených s jeho vznikem otevře 2. září. Je první zcela novou divadelní budovou v Čechách za posledních 25 let.

Fotogalerie - Prvním zcela novým divadlem v České republice za posledních pětadvacet let je Nové divadlo v Plzni, moderní budova s nepřehlédnutelnou fasádou, které 2. září otevře představení Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

O svých kvalitách přesvědčí především diváky při festivalu Divadlo, který se tu uskuteční od 9. do 19. září.

Nové divadlo, které nahradilo nevyhovující Komorní divadlo, je také zatím jediným hmatatelným výsledkem projektu EHMK 2015.

Architektonicky zajímavá budova stojí na nejrušnější křižovatce v centru Plzně obklopena čtyřproudou silnicí, nevzhlednou prolukou, které dominuje obří billboard na mohutné železné noze, opticky zasahující do objemu stavby, a garážemi obchodního centra, které hyzdí reklamní tabule rozličných tvarů.

Ani strohý interiér z pohledového betonu a perforovaných dřevěných desek nenavozuje tu správnou sváteční atmosféru. Tu snad najdou diváci v pohodlném sále vybaveném špičkovou technikou.

Nové divadlo bude muset bojovat o přízeň Plzeňanů kvalitní produkcí. Je otázkou, jak složitě přístupnou a minimalistickou budovu divadla, ve které je až příliš vidět snaha o šetření, přijmou konzervativní obyvatelé Plzně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy