Plzeň 2015: Bez 450 milionů musíme vrátit titul

ČTK ČTK
27. 4. 2012 12:53
Nejpozději do října musí Plzeň získat 450 milionů korun
Umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman
Umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman | Foto: Luboš Vedral

Plzeň - Program Plzně jako Evropského hlavního města kultury (EHMK) pro rok 2015 ohrožuje nedostatek financí. Předsedkyně správní rady společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová zastupitele ve své zprávě varovala, že pokud město nezíská nejdéle do října dalších 450 milionů k současným jistým 200 milionům korun, bude čestnější vzdát se titulu EHMK.

Podle vedení Plzně, jehož někteří členové označili zprávu šéfky Plzně 2015 za alarmující, bude program chudší, než k jakému se město zavázalo.

Město, které spoléhá hlavně na stát, bude dále jednat s ministryní kultury, čeká na nové vedení kraje a po představení hlavních taháků programu pro rok 2015 očekává i zájem sponzorů, který je nyní podle náměstkyně primátora pro kulturu Evy Herinkové (ČSSD) téměř nulový.

"Nebudeme v žádném případě jednat o ukončení projektu. Chápeme to pouze jako varování, aby se politici problému více věnovali. Kroky ke shánění peněz musí ale dělat i obecně prospěšná společnost," řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň podle něj už nemůže vydat více než schválených 111 milionů korun.

Foto: Aktuálně.cz

Říjen je stanoven kvůli tomu, že v listopadu bude první oficiální monitoring v Bruselu. "Tam představíme definitivní program a řekneme, kolik na něj máme. Odstupovat ale nebudeme," uvedla Herinková.

"Máte skvělý tým, skvělé nápady a projekty, ale nemáte je za co realizovat. Je to reprezentativní projekt státu, který nemůže nechat financování v takové míře na městu nesoucímu titul," řekli v březnu v Plzni předseda poroty EHMK Manfred Gaulhofer.

Čtěte také

Minimální výše rozpočtu, která je nutná k pokrytí nákladů ročního mezinárodního top programu, je podle něj právě 650 milionů korun. S touto sumou je ještě možné podle Gaulhofera zajistit takový program, který bude kvalitní, mezinárodně atraktivní, přiláká předpokládaný počet turistů a zajistí návratnost vložených finančních prostředků.

Podle zkušenosti úspěšných EHMK je průměrná útrata jednoho turisty 150 až 200 eur (3750 až 5000 korun). Ruhr - Essen, kde bylo EHMK v roce 2010, dal do programové části 62 milionů eur a díky tomu přivítal 3,5 milionu turistů, o 28 procent více. Linz měl v roce 2009 parametry 68,7 milionu eur, 3,5 milionu turistů a nárůst o 20 procent.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud by Plzeň peníze získala, očekává, že by do města přijelo dva miliony turistů. Při průměrné útratě 2000 korun by tam nechali čtyři miliardy, z toho by stát dostal 660 milionů korun na DPH a 500 milionů korun na dani z příjmu. "Stojí za to nevzdávat a vysvětlovat, že od státního rozpočtu město nepožaduje dotaci, ale investici, která se státu několikanásobně vrátí nejpozději v roce 2016," uvedla autorka zprávy Krejsová.

Titul EHMK získala Plzeň 8. září 2010, kdy porazila Ostravu. Oficiálně jej schválila Rada ministrů kultury loni 19. května. Plzeň stanovila rozpočet projektu na léta 2011 až 2016 ve výši 2,6 miliardy korun. Z toho 1,72 miliardy má jít na investice. Projekt EHMK funguje 26 let a je považován za jeden z nejúspěšnějších v EU.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy