Recenze: Genderově nestereotypní akrobacie na Letní Letné

Tatiana Brederová
19. 8. 2014 12:55
Představení Le Poivre Rose vzniklo v koprodukci festivalu Letní Letná. Soubor La Compagnie du Poivre Rose v něm rozhodně nehledá v oblasti již překročených hranic.
Akrobaty z La Compagnie du Poivre Rose v představení Le Poivre Rose hudebně doprovází famózní Iva Bittová.
Akrobaty z La Compagnie du Poivre Rose v představení Le Poivre Rose hudebně doprovází famózní Iva Bittová. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Recenze - Konec léta letos již po jedenácté patří jednomu z nejrenomovanějších pražských divadelních festivalů Letní Letná. V programu jsou představení nového cirkusu a fyzického divadla pro děti i dospělé, z toho několik premiér.

Jedna z nich vznikla přímo v koprodukci Letní Letné a spojila akrobaty z Belgie, Francie a Kanady. Frankofonní soubor La Compagnie du Poivre Rose v představení Le Poivre Rose režiséra Christiana Lucase hudebně doprovází famózní Iva Bittová.

Le Poivre Rose.
Le Poivre Rose. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Nový cirkus je zejména o překračování hranic – a to nejen hranic lidského těla, ale i různých uměleckých druhů a žánrů. Soubor La Compagnie du Poivre Rose rozhodně v hledačství nezůstává u hranic již překročených. Výsledkem jsou vtipné a neobvyklé akrobatické kousky, vysoká umělecká úroveň a citlivé propojení filozofického zamyšlení, groteskního humoru a něžné elegance.

Hlavním vizuálním prvkem představení Le Poivre Rose jsou kýbly, spousta starých kovových kýblů. Ty slouží jako pomůcka u různých cirkusových kousků, třeba i žonglování, ale i jako hudební nástroj a zejména jako symbol těžké a špinavé práce. V tomto minimalistickém rámci rozvádí pětice performerů své akrobacie a příběhy, dle kostýmů zasazené do meziválečných let.

Modrý svět

Jednou z překročených hranic je i stereotyp o rozdělení společnosti na růžový a modrý svět. Hlavním tématem inscenace je gender jako sociální konstrukt, což se projevuje nejen v obsahu, ale i formě inscenace.

Le Poivre Rose.
Le Poivre Rose. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Dva akrobati představují groteskní část ansámblu. Thomas Dechaufour je typ nešťastníka a slona v porcelánu – každý akrobatický kousek pro něj končí komickým pádem (hraným, samozřejmě) a každý pokus o sblížení se slečnou trapasem nebo přímo panickým záchvatem. Svůj osud smolaře a nemehla hraje s bravurní pohybovou a mimickou komikou, srovnatelnou s Bustrem Keatonem.

Druhý akrobat, Amaury Vanderborght, si na sebe naopak vzal úkol představit typ samolibé a zhýralé citlivky. Je do sebe infantilně zamilován a nebere na nikoho a na nic ohledy. Těší ho jediné – když se může producírovat před lidmi a být obdivován. Komické duo smolaře a zhýralce inscenaci obohacuje o milý groteskní humor a zároveň představuje akrobaty i jako výtečné herce a komiky.

Růžový svět

Celkem jiný je v inscenaci ženský svět. Claudel a Valérie Doucet jsou něžné a nenápadné. Nepředvádějí se, ale naopak představují energii stability, pokory a přirozené grácie. Inscenace tedy celkem otevřeně nahrává ženám, které zde ztělesňují všechny cnosti světa.

Inscenátoři ukazují, jak jsou ženy v rodinách upozaďované a hlavně, co všechno musejí zvládat. Jsou oporou společnosti, zdrojem lásky a půvabu, symbolem nezištného rozdávání a obětování se.

Le Poivre Rose.
Le Poivre Rose. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Když dvě herečky nenacházejí potřebnou oporu a lásku u mužů, představí v nejdojemnějším výstupu něžný fyzicko-akrobatický duet s jemně erotickým laděním. Svá ohebná těla propojují s takovou dokonalostí, že jen stěží lze poznat, která ruka a noha je čí.

I když celkové vyznění ženské části souboru není komické, v několika výstupech tvůrci zvolili pro zobrazení role ženy i groteskní klíč. V kontrastu k mužům, kteří jako modelky s požitkem ukazují svá těla, nosí ženy celkem nenápadné oblečení. A když se na chvíli objeví v červených minišatech, má herečka v rukou tak absurdní množství kýblů, že z její krásy téměř nic nevidíme.

Le Poivre Rose.
Le Poivre Rose. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Vůbec nejvtipnějším výstupem inscenace je akrobacie na hrazdě, která posouvá hranice genderových stereotypů ještě o kus dál. Na hrazdě totiž drží žena muže, což je proti všem konvencím. Je to tedy žena, která je tady upozaděnou sílou a oporou, a muž je naopak ten, co se předvádí. Báječný Amaury Vanderborght si tento úkol opravdu užívá a do svého výstupu vložil množství komických infantilních a zženštilých etud.

Pětici akrobatů doplňuje starší Antoinette Chaudron, která zde ztělesňuje archetyp matky. Je samolibá a v samolibosti utvrzuje i svého zhýralého synáčka. Naopak dceru ponižuje a nechá ji dělat špinavou práci, jako popelku. Inscenátoři jak kdyby chtěli ukázat, že za genderové stereotypy si ženy – coby matky – můžou samy.

Francie v rytmu Moravy

Stěžejní součástí inscenace je hudba Ivy Bittové. Zazní tady některé její starší skladby, ale i novinky, které vytvořila pro tuto inscenaci. Hlasový a instrumentální multitalent Bittové se projevuje v plné šíři, a jak přiznávají tvůrci, inscenace vznikala společnou hudebně-pohybovou improvizací. Hudba tedy není jenom doplňkem, ale plnohodnotnou součástí a zdrojem představení.

Le Poivre Rose.
Le Poivre Rose. | Foto: www.frantisekortmann.eu

Bittová se pohybuje po jevišti, doprovází akrobaty a oni doprovázejí ji. Částečně improvizovaný charakter hudby dokládá i množství nástrojů a předmětů, které Bittové za nástroj slouží. Kromě houslí, které k ní neoddělitelně patří, hraje třeba i na kýblech, obrovské zvonkohře anebo prostě svými opatky – jak to zrovna cítí.

Francouzský svět akrobatů a moravská lidová hudba spolu ladí nečekaně dobře. Je celkem zřejmé, že soubor tuto hudební složku nebral na lehkou váhu a absolvoval důkladné studium moravského folkloru. Bizarně stylizovanou lidovou tančírnou také inscenace končí – ale rozhodně to není žádná pánská volenka!

La Compagnie du Poivre Rose & Iva Bittová: Le Poivre Rose. Režie: Christian Lucas. Kostýmy: Sandra Dechaufour. Světelný design: Olivier Grimmeau. Hudba: Iva Bittová. Hrají: Claudel Doucet, Valérie Doucet, Thomas Dechaufour, Antoinette Chaudron, Amaury Vanderborght. Nejbližší představení na Letní Letné: 19. - 22. srpna 2014 od 19:00.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy