FOTO Menteatrál: Tak vypadá divadlo mentálně postižených

"JIné jeviště". Jmenuje se tak občanské sdružení pořádající festival Menteatrál a každoroční divadelní workshopy, jmenuje se tak i zdejší divadelní soubor mentálně postižených herců.
Prvnímu ročníku Menteatrálu, divadelního festivalu mentálně postižených, předcházelo čtrnáct dnů intenzivních příprav.
Během nich například vznikalo unikátní ekologické a plně recyklovatelné divadlo ze 130 balíků slámy...
Ve slaměném divadle se pochopitelně nesmí kouřit.
Den před festivalem ještě nemělo toto originální divadlo střechu. "Natáhnou se tam silážní plachty, vevnitř by nemělo pršet, a dokonce by tam měla být tma jako v divadle. Až festival začne, bude to všechno nachystané a vše prostě bude fungovat," byla si jistá produkční Lucie Špačková. A povedlo se (viz foto).
Foto: Jiné jeviště
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 8. 2014 12:01
Mentálně postižení jsou nadšení herci. I když někdy občas hodně nevyzpytatelní.

Neratov - Studenty a absolventy DAMU zastihuji v zapadlé vesnici Neratov na výspě Orlických hor v prudkém dešti a mohutných přípravách na první ročník divadelního festivalu mentálně postižených herců "Menteatrál".

Přestože do zahájení festivalu zbývá necelých 24 hodin a hustě prší, tihle mladí lidé z občanského sdružení Jiné jeviště stíhají nejen organizaci přehlídky, poslední zkoušku s místními klienty-herci, budování slaměného divadla, ale i stavění lávky přes potok.

Rozhodně tu ale nepanuje chaos či nervózní ruch. Mladík v ponču nabírající lopatou stavební materiál na lávku s úsměvem odpovídá na pozdrav procházejícím mentálně postiženým klientům a dává se s nimi do družného hovoru.

Vše je tu tak trochu jiné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy