Divadelní tipy: Pokrytectví doby v Idiotech i Zradě

4. 3. 2014 19:33
Vybrali jsme tři premiéry pražských divadel v březnu. Švandovo divadlo uvádí Idioty, Nová scéna Snídani s Leviathanem a Činoherní klub Zradu.
Snídaně s Leviathanem.
Snídaně s Leviathanem. | Foto: Národní divadlo

Divadelní tipy - Z bohaté nabídky březnových premiér byste si v Praze neměli nechat ujít zejména tři tituly, které spojuje jedno – demonstrace falešnosti dnešního světa a dvojí tvář společnosti. Jaké jsou kořeny a důsledky této pokrytecké doby, ve které lhář obelhává lháře? Takové otázky bychom jistě neměli obcházet, a to ani v divadle.

Lars von Trier: Idioti

Kultovní snímek Larse von Triera Idioti na jeviště přenese soubor Švandova divadla, který má s adaptacemi filmů bohaté zkušenosti a systematicky buduje svojí „filmovou“ dramaturgickou linii.

Idioti byli natočeni v duchu Dogma 95, jedného z nejrevolučnějších manifestů v dějinách kinematografie, který dal tvář a světové uznání skandinávským tvůrcům.

Idioti.
Idioti. | Foto: Švandovo divadlo

Manifest Dogma 95 volá po přirozenosti poté, co se evropské nové vlny vyčerpaly. Režiséři tohoto hnutí odmítají vyumělkovanost a přepjatost, obrodu kinematografie vidí v jednoduchém snímání reality. Idioti v tomto stylu působí téměř dokumentárně, film zachycuje skupinu lidí, které spojí bizarní rozhodnutí – předstírat, že jsou mentálně zaostalí. Nejde ovšem o zábavu z dlouhé chvíle, ale o velké gesto proti společnosti.

Mladá režisérka Anna Petrželková se rozhodla pro adaptaci tohoto příběhu, který konfrontuje uhlazenou společnost a nihilisty, právě z důvodu odhalení pokrytectví společnosti. Výzva to je zejména pro herecký ansámbl, který bude muset vystoupit ze stínů svých filmových prototypů.

Premiéra 8. března2014 19:00 ve Švandově divadle

Roman Sikora: Snídaně s Leviathanem

Mnohem konkrétnější výpověď o pokrytectví přinese premiéra v Národním divadle, konkrétně ve foyer Nové scény. Uvedení současné české hry na první scéně je krokem chvályhodným sám o sobě.

Snídaně s Leviathanem.
Snídaně s Leviathanem. | Foto: Národní divadlo

Dramatik Roman Sikora, známý jako nekompromisní kritik našich politicko-společenských poměrů, ve své politické satiře Snídaně s Leviathanem dává pod ostrou palbu dravou tvář kapitalismu s velmi konkrétními odkazy na naší realitu tady a teď. Nehledá psychologické motivace, právě naopak – jeho postavy jsou naprosto bezduché groteskní figurky, které slyší jenom na peníze a moc.

Uvedením v prostoru foyer Nové scény tak dramaturgie Národního divadla navazuje na nedávno uvedenou politickou satiru Miloš Ubu, která si vzala na mušku samotného prezidenta. Byť se jedná jen o scénický náčrt, představí se v něm přední herci Národního divadla, vedeni režisérem Jiřím Honzírkem.

Premiéra 4. března 2014 19:00 ve foyer Nové scény Národního divadla

Harold Pinter: Zrada

Pokrytectví společnosti v Idiotech a pokrytectví politiky ve Snídani s Leviathanem do třetice doplní pokrytectví mezilidských vztahů a partnerství, které je hlavním tématem hry Zrada anglického nositele Nobelovy ceny za literaturu, Harolda Pintera.

Zrada.
Zrada. | Foto: Činoherní klub

Autor hru napsal jako reakci na vlastní mimomanželskou aféru a skandál, který rozpoutala. Řeší v ní obecné problémy dnešní společnosti, zejména odcizenost, neschopnost komunikace a falešnost partnerských vztahů.

Režisér Ondřej Sokol vidí atraktivitu tohoto třidset pět let starého textu nejen v stále aktuálním problému nefunkčních vztahů. Pinter láká zejména svojí charakteristickou prací s různými realitami, ve kterých se tříští pojem o lži a skutečnosti. V rolích milostného trojuhelníku se představí vynikající herci, samotný režisér Sokol, jeho bývalá manželka Kateřina Lojdová a Martin Finger.

Premiéra 7. března 2014 19:30 v Činoherním klubu

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy