Divadelní tipy: Pokrytectví doby v Idiotech i Zradě

4. 3. 2014 19:33
Vybrali jsme tři premiéry pražských divadel v březnu. Švandovo divadlo uvádí Idioty, Nová scéna Snídani s Leviathanem a Činoherní klub Zradu.
Snídaně s Leviathanem.
Snídaně s Leviathanem. | Foto: Národní divadlo

Divadelní tipy - Z bohaté nabídky březnových premiér byste si v Praze neměli nechat ujít zejména tři tituly, které spojuje jedno – demonstrace falešnosti dnešního světa a dvojí tvář společnosti. Jaké jsou kořeny a důsledky této pokrytecké doby, ve které lhář obelhává lháře? Takové otázky bychom jistě neměli obcházet, a to ani v divadle.

Lars von Trier: Idioti

Kultovní snímek Larse von Triera Idioti na jeviště přenese soubor Švandova divadla, který má s adaptacemi filmů bohaté zkušenosti a systematicky buduje svojí „filmovou“ dramaturgickou linii.

Idioti byli natočeni v duchu Dogma 95, jedného z nejrevolučnějších manifestů v dějinách kinematografie, který dal tvář a světové uznání skandinávským tvůrcům.

Idioti.
Idioti. | Foto: Švandovo divadlo

Manifest Dogma 95 volá po přirozenosti poté, co se evropské nové vlny vyčerpaly. Režiséři tohoto hnutí odmítají vyumělkovanost a přepjatost, obrodu kinematografie vidí v jednoduchém snímání reality. Idioti v tomto stylu působí téměř dokumentárně, film zachycuje skupinu lidí, které spojí bizarní rozhodnutí – předstírat, že jsou mentálně zaostalí. Nejde ovšem o zábavu z dlouhé chvíle, ale o velké gesto proti společnosti.

Mladá režisérka Anna Petrželková se rozhodla pro adaptaci tohoto příběhu, který konfrontuje uhlazenou společnost a nihilisty, právě z důvodu odhalení pokrytectví společnosti. Výzva to je zejména pro herecký ansámbl, který bude muset vystoupit ze stínů svých filmových prototypů.

Premiéra 8. března2014 19:00 ve Švandově divadle

Roman Sikora: Snídaně s Leviathanem

Mnohem konkrétnější výpověď o pokrytectví přinese premiéra v Národním divadle, konkrétně ve foyer Nové scény. Uvedení současné české hry na první scéně je krokem chvályhodným sám o sobě.

Snídaně s Leviathanem.
Snídaně s Leviathanem. | Foto: Národní divadlo

Dramatik Roman Sikora, známý jako nekompromisní kritik našich politicko-společenských poměrů, ve své politické satiře Snídaně s Leviathanem dává pod ostrou palbu dravou tvář kapitalismu s velmi konkrétními odkazy na naší realitu tady a teď. Nehledá psychologické motivace, právě naopak – jeho postavy jsou naprosto bezduché groteskní figurky, které slyší jenom na peníze a moc.

Uvedením v prostoru foyer Nové scény tak dramaturgie Národního divadla navazuje na nedávno uvedenou politickou satiru Miloš Ubu, která si vzala na mušku samotného prezidenta. Byť se jedná jen o scénický náčrt, představí se v něm přední herci Národního divadla, vedeni režisérem Jiřím Honzírkem.

Premiéra 4. března 2014 19:00 ve foyer Nové scény Národního divadla

Harold Pinter: Zrada

Pokrytectví společnosti v Idiotech a pokrytectví politiky ve Snídani s Leviathanem do třetice doplní pokrytectví mezilidských vztahů a partnerství, které je hlavním tématem hry Zrada anglického nositele Nobelovy ceny za literaturu, Harolda Pintera.

Zrada.
Zrada. | Foto: Činoherní klub

Autor hru napsal jako reakci na vlastní mimomanželskou aféru a skandál, který rozpoutala. Řeší v ní obecné problémy dnešní společnosti, zejména odcizenost, neschopnost komunikace a falešnost partnerských vztahů.

Režisér Ondřej Sokol vidí atraktivitu tohoto třidset pět let starého textu nejen v stále aktuálním problému nefunkčních vztahů. Pinter láká zejména svojí charakteristickou prací s různými realitami, ve kterých se tříští pojem o lži a skutečnosti. V rolích milostného trojuhelníku se představí vynikající herci, samotný režisér Sokol, jeho bývalá manželka Kateřina Lojdová a Martin Finger.

Premiéra 7. března 2014 19:30 v Činoherním klubu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy