FOTO Robert Wilson tvoří unikátní koláž s motivy ze Švejka

Soňa Červená, jedna z iniciátorek projektu.
Soňa Červená.
1914. Režisér Robert Wilson při práci.
1914. Čtená zkouška.
Na jevišti se objeví také například Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Václav Postránecký.
Foto: ND - Lucie Jansch
Kultura Kultura
24. 2. 2014 14:21
Hvězda současného moderního divadla, režisér Robert Wilson, připravuje v Národním divadle projekt 1914. Podívejte se na fotografie ze zkoušek.

Fotogalerie - Světoznámý americký režisér Robert Wilson v Národním divadle v Praze připravil unikátní česko-slovensko-maďarský projekt s názvem 1914. Poslední zkoušky se uskuteční od 17. března do konce dubna, kdy bude mít inscenace připravovaná ke 100. výročí vypuknutí první světové války světovou premiéru ve Stavovském divadle. 

Základními inspiračními zdroji koláže plné scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru nejen o roce 1914, ale hlavně o našem současném životě jsou klíčový román české literatury Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva. Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký a další.

Po světové premiéře v Praze (30. dubna) bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, v Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy