Činoherní klub

Zemřel herec Miroslav Středa. Působil v pražském Činoherním klubu nebo v mosteckém divadle

Ve věku 76 let zemřel divadelní a filmový herec Miroslav Středa. Řadu let působil v pražském Činoherním klubu, naposledy hrál v Městském divadle v Mostě. Objevil se také v seriálu Zdivočelá země. O hercově úmrtí po dlouhé těžké nemoci informovala jeho manželka Jaroslava Středová.

Středa se narodil v květnu 1945 v Náchodě, kde také jako vyučený seřizovač textilních strojů začal s herectvím v ochotnickém souboru. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění krátce působil Divadle Petra Bezruče v Ostravě, odkud odešel do desetiletého angažmá ve Státním divadle v Brně. Na konci 70. let minulého století přešel do Činoherního klubu v Praze. Naposledy byl v angažmá Městského divadla v Mostě, kde se také na konci roku 2014 s hereckou kariérou rozloučil.

Středa ztvárnil řadu menších rolí také ve filmu či televizi. Zahrál si například ve filmové komedii Buldoci a třešně či v seriálech Sanitka a Synové a dcery Jakuba skláře. Po roce 1989 ho mohli televizní diváci vidět například v seriálu Zdivočelá země. Kromě televize se Středa uplatňoval také v dabingu a rozhlase.

Zdroj: ČTK

Činoherní klub v Praze bude moci provozovat kavárnu

Pražští zastupitelé změnili právní formu Činoherního klubu. Z obecně prospěšné společnosti se stane takzvaný zapsaný ústav. To mu umožní podnikat, například provozovat místní kavárnu. "Ústav může zajišťovat podnikatelské aktivity nejen vlastním jménem, ale i nepřímo účastí v obchodních společnostech," uvádí dokument schválený magistrátem.

Zapsaný ústav může, na rozdíl od obecně prospěšné společnosti, flexibilněji přizpůsobovat vnitřní strukturu svým potřebám. Jde například o určení počtu členů kolektivních orgánů, stanovení délky funkčního období nebo určení působnosti orgánů či ředitele.

Činoherní klub vznikl roku 1965 jako součást Státního divadelního studia. Na obecně prospěšnou společnost byl transformován v roce 2002. Divadlo sídlí v ulici Ve Smečkách v Praze 1 a jeho součástí je také kavárna. Zakladatelem společnosti Činoherní klub je hlavní město.

Zdroj: ČTK
Pokračovat