Ústí zlikvidovalo Činoherní studio. Aby je nahradilo novým

ČTK ČTK
5. 3. 2014 20:56
Ústecká scéna má po umělecké stránce pozitivní ohlas na republikové úrovni. Za její záchranu se v petici postavilo 21 tisíc lidí, z toho osm tisíc z Ústí.
Bohové hokej nehrají.
Bohové hokej nehrají. | Foto: Činoherní studio

Ústí nad Labem - Ústecké Činoherní studio končí v současné podobě. Zastupitelé schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem.

Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu.

"Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Ústí nyní vypíše výběrové řízení na ředitele nově vzniklé příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem, která nahradí staré Činoherní studio. Vedením nově vzniklého Činoherního studia města Ústí nad Labem pověřili radní vedoucí odboru školství Janu Müllerovou.

Zatím poslední představení v ústeckém Činoherním studiu. (31. ledna 2014).
Zatím poslední představení v ústeckém Činoherním studiu. (31. ledna 2014). | Foto: činoherní studio

"Vrátili jsme před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala již tehdy, a věříme, že to bude dobrá forma, která bude Činoherní studio dál rozvíjet," doplnil radní Pavel Dlouhý. "Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení do nové struktury." Nové divadlo bude hledat i uměleckého šéfa.

Mluvčí divadelníků Jana Válková řekla, že herci zvažují dvě varianty. "První z nich je, že by zaměstnanci nepřešli pod novou organizaci, což by znamenalo definitivní konec současného souboru. Druhá by znamenala pokus o zachování tradice, včetně té umělecké. Musíme ale počkat, s jakými podmínkami přijde město," řekla Válková.

Nevýhodné smlouvy?

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 tisíc korun ročně za externí účetní služby, nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům. Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně.

Jaroslav Achab Haidler.
Jaroslav Achab Haidler. | Foto: Činoherní studio

"V létě je tam padesátiprocentní sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě třicet korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler. "Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu.

Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení.

"Bylo to v podstatě o tom, že polovinu dostává Činoherní studio a polovinu Demago, a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Konec po 42 letech!

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Činoherní studio přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru.

Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Herci předali zastupitelům i petici. Divadlo podpořilo během měsíce víc než 21 tisíc lidí, bezmála osm tisíc jich bylo z Ústí nad Labem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy