Kultura

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian

V Brně vystoupí Pražský výběr, do Tasova míří Black Country, New Road

Hvězdou letošního ročníku festivalu TrutnOFF, který se od loňska koná v Brně, bude kapela Pražský výběr se dvěma bubeníky. Kromě ní vystoupí J.A.R., Michal Prokop, Visací zámek nebo Ondřej Havelka s orchestrem Melody Makers, horňácká cimbálovka či romská kapela. Akce se uskuteční ve dnech 20. až 22. srpna v areálu Na Střelnici v Brně-Pisárkách.

Do Tasova na Hodonínsku na přehlídku Beseda u bigbítu pak přijede progresivní britská kapela Black Country, New Road. O londýnském uskupení pořadatelé mluví v superlativech. Členové se opírají o své hudební vzdělání, hrají precizně a živelně. Na festivalu se představí také další Britové Snapped Ankles nebo belgická kapela Flying Horseman. Osmadvacátý ročník Besedy se uskuteční 6. a 7. srpna. Do prodeje šlo 1500 vstupenek a je téměř vyprodáno.

Zdroj: ČTK

Obraz Antonína Slavíčka Léto byl prodán za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka nazvaná Léto byla na čtvrteční aukci v Praze prodána za 12,4 milionu korun včetně přirážky. Nejde o autorův rekord, je to ale jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal z pořádající galerie Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897, zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu, byl naposledy vystaven roku 1961. Na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu činila 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat