Kapela Luno nabízí dvě písně z nového alba

Kultura Kultura
10. 9. 2012 7:58
Deska elektropopové skupiny Luno vyjde v listopadu
Členové elektropopové skupiny
Členové elektropopové skupiny | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Žánr elektropopu čeká nový příspěvek.  Dvacátého listopadu vydává kapela Luno své nové album. Jméno aktuálně očekávané desky ještě není známo. Zato byly na ochutnávku vypuštěny dvě skladby - Zeroth a Wrong start. Poslechnout si je můžete zadarmo.

V obojím případě složila hudbu a napsala slova zpěvačka Ema Brabcová. „V písni kladu lásku a strach proti sobě jako dva protiklady. V tomhle světě a v tuto chvíli se můžeme pro jedno či druhé vědomě rozhodnout. A já doufám, a vybízím k tomu, aby se lidé rozhodli pro lásku - proto zpívám 'the only way left is to fall in love'," uvedla.

Své posluchače si skupina získala melancholickým nádechem svých skladeb. Ty prezentovala na klasickém disku jednoduše nazvaném Luno a také EP, které pojmenovali Litato. Pro frekvence českých rádií je něco podobného cizorodé. To neznamená, že se odlišná muzika nemůže probojovat. Ukázku z nové desky odvysílalo Rádio 1 v pořadu Velká sedma. Server Musicserver jejich první album ocenil devátým místem v žebříčku nejlepších loňských CD.

Problémy přináší podobným menším kapelám i financování nových projektů. V tomto případě se produkce ujal Tuzex, také známý z kapely Sunshine. Velkou měrou však penězi přispěli i ti, kteří skupině fandí a přes internet se složili, aby umožnili nahrání nové desky.

Dva týdny po vydání desky plánuje skupina také speciální koncert při příležitosti této události. Odehraje se v klubu Roxy.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy