Konec mýtu. Umělá sladidla mohou způsobit cukrovku

pej
22. 9. 2014 7:00
Podle studie izraelských vědců umělá sladidla používaná v potravinářském průmyslu zvyšují hladinu cukru v krvi. Nejsou tak zdraví prospěšná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinstock

Tel Aviv – Umělá sladidla byla dlouhou dobu synonymem zdravého slazení. Řešila problémy lidí s cukrovkou a pro některé se stala zaručeným způsobem hubnutí. Výsledky studie izraelských lékařů ale přináší překvapivé rozhřešení.

Používání náhražkových sladidel má negativní dopad na civilizaci bakterií ve střevech, a tak i na schopnost organismu přirozeně regulovat hladinu cukru v krvi. V těle tak dochází k metabolickým změnám, které mohou vyvolat cukrovku.

"Umělá sladidla se začala používat jako prevence nemocí způsobených nadměrnou konzumací cukru. Nakonec jsme ale zjistili, že v podstatě způsobují stejné problémy," řekl jeden z členů týmu.

Průzkumy prováděné na myších i lidech

Studie, jejíž výsledky byly zveřejněné v časopise Nature, zahrnovala v první vlně sérii experimentů na myších. Laboratorním zvířatům krmených sacharinem, aspartamem a sukralosou (umělá sladidla) byla naměřena vyšší hladina cukru a zároveň zjištěna nesnášenlivost glukózy.

Druhá vlna studií proběhla na lidech. Průzkumu se zúčastnilo 381 dobrovolníku, u nichž došli lékaři ke shodným výsledkům. Navíc bylo potvrzeno, že v obou dvou kategoriích měla vyšší hladina cukru v krvi stejnou příčinu.

"Náš objev by mohl být příčinou přehodnocení masivního používání umělých sladidel,"dodal hlavní autor studie z izraelského vědeckého institutu.

Všechna umělá sladidla byla v podstatě objevena náhodou jako vedlejší produkty, například v roce 1879 to byl sacharin a v roce 1965 aspartam. Dlouhou dobu se věřilo, že jsou synonymem zdravého slazení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy