Konec mýtu. Umělá sladidla mohou způsobit cukrovku

pej
22. 9. 2014 7:00
Podle studie izraelských vědců umělá sladidla používaná v potravinářském průmyslu zvyšují hladinu cukru v krvi. Nejsou tak zdraví prospěšná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinstock

Tel Aviv – Umělá sladidla byla dlouhou dobu synonymem zdravého slazení. Řešila problémy lidí s cukrovkou a pro některé se stala zaručeným způsobem hubnutí. Výsledky studie izraelských lékařů ale přináší překvapivé rozhřešení.

Používání náhražkových sladidel má negativní dopad na civilizaci bakterií ve střevech, a tak i na schopnost organismu přirozeně regulovat hladinu cukru v krvi. V těle tak dochází k metabolickým změnám, které mohou vyvolat cukrovku.

"Umělá sladidla se začala používat jako prevence nemocí způsobených nadměrnou konzumací cukru. Nakonec jsme ale zjistili, že v podstatě způsobují stejné problémy," řekl jeden z členů týmu.

Průzkumy prováděné na myších i lidech

Studie, jejíž výsledky byly zveřejněné v časopise Nature, zahrnovala v první vlně sérii experimentů na myších. Laboratorním zvířatům krmených sacharinem, aspartamem a sukralosou (umělá sladidla) byla naměřena vyšší hladina cukru a zároveň zjištěna nesnášenlivost glukózy.

Druhá vlna studií proběhla na lidech. Průzkumu se zúčastnilo 381 dobrovolníku, u nichž došli lékaři ke shodným výsledkům. Navíc bylo potvrzeno, že v obou dvou kategoriích měla vyšší hladina cukru v krvi stejnou příčinu.

"Náš objev by mohl být příčinou přehodnocení masivního používání umělých sladidel,"dodal hlavní autor studie z izraelského vědeckého institutu.

Všechna umělá sladidla byla v podstatě objevena náhodou jako vedlejší produkty, například v roce 1879 to byl sacharin a v roce 1965 aspartam. Dlouhou dobu se věřilo, že jsou synonymem zdravého slazení.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy