Google bude hlídat diabetikům cukr pomocí kontaktních čoček

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 7. 2014 9:00
Internetová společnost Google oznámila, že společně se švýcarským výrobcem léčiv hodlá uvést na trh chytré kontaktní čočky, které by dokázaly změřit hladinu glukózy v krvi.
Foto: Novartis / Twitter

Praha Google a farmaceutická společnost Novartis se spojily, aby vytvořily první kontaktní čočku, která by analýzou slz dokázala určit hladinu cukru v krvi a výsledky by poté přenášela do mobilního zařízení.

Lidem trpícím cukrovkou, kterých je v současnosti ve světě na 382 milionů, by tak odpadlo odebírání krve z prstu, které podstupují až desetkrát za den. Zároveň by byla technologie zaměřena na starší uživatele, kteří trpí problémy s viděním na blízko. Jak tvůrci uvádějí, čočka by měla umět zaostřovat jako například fotoaparát.

V případě kritické hladiny rozsvítí kontrolku

V chytré čočce jsou zabudovaná čidla a mikročipy, které ale nijak nebudou bránit ve vidění, protože budou umístěny mimo zorné pole. Energii mají čerpat z okolního rádiového vysílání. V případě rizikové hladiny glukózy v krvi by se poté podle plánu společností měla rozsvítit výstražná dioda, vše je ale zatím ve fázi testování.

"Hi-tech technologie se tu kombinuje s biologií, což je pro nás velice vzrušující. Myslím, že uvidíme stále více a více oblastí v medicíně, kde se bude prosazovat podobný netradiční přístup," řekl agentuře Reuters Joe Jimenez, generální ředitel Novartisu.

Jimenez také přemýšlí, že by se tyto technologie daly využít i v případě jiných onemocnění, jako je například dálkové sledování pacientů v případě rizika srdečního selhání. V současné době se ale plně věnují vývoji chytré kontaktní čočky, která by podle odhadů měla být na trhu během pěti let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy