Google bude hlídat diabetikům cukr pomocí kontaktních čoček

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 7. 2014 9:00
Internetová společnost Google oznámila, že společně se švýcarským výrobcem léčiv hodlá uvést na trh chytré kontaktní čočky, které by dokázaly změřit hladinu glukózy v krvi.
Foto: Novartis / Twitter

Praha Google a farmaceutická společnost Novartis se spojily, aby vytvořily první kontaktní čočku, která by analýzou slz dokázala určit hladinu cukru v krvi a výsledky by poté přenášela do mobilního zařízení.

Lidem trpícím cukrovkou, kterých je v současnosti ve světě na 382 milionů, by tak odpadlo odebírání krve z prstu, které podstupují až desetkrát za den. Zároveň by byla technologie zaměřena na starší uživatele, kteří trpí problémy s viděním na blízko. Jak tvůrci uvádějí, čočka by měla umět zaostřovat jako například fotoaparát.

V případě kritické hladiny rozsvítí kontrolku

V chytré čočce jsou zabudovaná čidla a mikročipy, které ale nijak nebudou bránit ve vidění, protože budou umístěny mimo zorné pole. Energii mají čerpat z okolního rádiového vysílání. V případě rizikové hladiny glukózy v krvi by se poté podle plánu společností měla rozsvítit výstražná dioda, vše je ale zatím ve fázi testování.

"Hi-tech technologie se tu kombinuje s biologií, což je pro nás velice vzrušující. Myslím, že uvidíme stále více a více oblastí v medicíně, kde se bude prosazovat podobný netradiční přístup," řekl agentuře Reuters Joe Jimenez, generální ředitel Novartisu.

Jimenez také přemýšlí, že by se tyto technologie daly využít i v případě jiných onemocnění, jako je například dálkové sledování pacientů v případě rizika srdečního selhání. V současné době se ale plně věnují vývoji chytré kontaktní čočky, která by podle odhadů měla být na trhu během pěti let.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy