Americká modelka s inzulínovou pumpou vyhrála soutěž krásy

Petra Jansová Petra Jansová
29. 7. 2014 9:30
Nejdříve s cukrovkou bojovala sama. Teď svým činem a odvahou dává sílu dalším diabetikům.
Sierra Sandison
Sierra Sandison | Foto: Sierra Sandison / Facebook

Idaho Falls - Sierra Sandison se před nedávnem stala nejkrásnější dívkou amerického státu Idaho. Titul Miss Idaho ale nebyl tím nejcennějším, co získala. Během finálového večera totiž zvítězila sama nad sebou, když přede všemi otevřeně přiznala, že trpí cukrovkou.

Sierra Sandison
Sierra Sandison | Foto: Facebook Sierra Sandison

"Když jsem se před dvěma lety o nemoci dozvěděla, doslova mi to převrátilo život naruby," přiznala na svém blogu. Musela změnit doslova ze dne na den životní styl a hlavně si začít píchat inzulín, a to buď jednorázovou injekční aplikací, nebo pomocí tzv. inzulínové pumpy.

Přes všechna omezení, která jí nemoc přináší, se neváhala přihlásit ani do soutěže krásy, kde se největším kamenem úrazu stala právě aplikace inzulínu.

Statečné ženy motivují svými činy ostatní

Sierra nejprve dávala přednost jednorázovým injekcím. "Nechtěla jsem, aby lidé viděli všechny ty hadičky vedoucí z inzulínové pumpy připojené na mém těle. Stydím se jen při představě promenády v plavkách, natož pak s takovouhle zdravotní pomůckou," vysvětlovala.

Svůj stud a nejistotu ale nakonec překonala a s pumpou absolvovala celou soutěž, včetně promenády v plavkách. Její fotografie pak inspirovala desítky dalších diabetiků. Ti pak začali na sociálních sítích sdílet podobné snímky, navíc s děkovnými reakcemi.

Bethany Townsend
Bethany Townsend | Foto: Facebook Crohn's and Colitis UK

"Nová miss Idaho pyšně nosila svoji inzulínovou pumpu i během soutěže. Stala se naší hrdinkou," napsala na Twitteru uživatelka Maggie, která rovněž trpí diabetem.

Sierru k jejímu přiznání motivoval životní příběh diabetičky Nicole Johnson, která se v roce 1999 stala nejkrásnější dívkou USA.

Stejně otevřeně o své nemoci promluvila před časem i britská modelka Bethany Townsend, která bojuje s Crohnovou chorobou (více zde). Na Facebooku zveřejnila svoje snímky včetně těch, na kterých má zavedeny umělé vývody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy