Knižní veletrh

Mírovou cenu německých knihkupců dostala spisovatelka ze Zimbabwe

V neděli, poslední den Frankfurtského knižního veletrhu, prestižní Mírovou cenu německých knihkupců převzala zimbabwská spisovatelka a filmařka Tsitsi Dangarembgaová. Dvaašedesátiletá autorka řekla, že je třeba zásadní změny k překonání struktur rasové hierarchie, které vedly k násilí v její vlasti i po světě.

V kostele svatého Pavla mluvila o koloniální minulosti Zimbabwe a různých formách násilí, které bělošští okupanti páchali na černošských obyvatelích v 19. a 20. století. Neustalo ani poté, co Zimbabwe roku 1980 získalo nezávislost, zdůraznila.

"Tyto druhy násilí jsou začleněny do globálního řádu, v němž žijeme. Kořeny mají ve strukturách západního impéria, které se začaly formovat před více než půl tisíciletím," uvedla. Podle ní svět potřebuje nové způsoby myšlení. Ke změně není třeba "zázračných léků", ale tvrdé a vědomé práce těch, kteří ze západních mocenských struktur těžili, myslí si literátka.

Její bestseller Nervous Conditions, který vyšel roku 1988 v Británii, začlenila BBC mezi stovku knih, jež ovlivnily svět. Loni vydané pokračování This Mournable Body bylo nominované na Bookerovu cenu.

Zdroj: ČTK

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Lipsko kvůli viru opět ruší knižní veletrh

Ani letos se v Lipsku nebude konat slavný knižní veletrh. Kvůli šíření nemoci covid-19 jej organizátoři stejně jako loni zrušili. Letos jej chtěli uspořádat místo března koncem května zčásti pod širým nebem, nakonec ale usoudili, že to není bezpečné, píše agentura DPA. Podle ní vzniká náhradní on-line program. Poslední ročník Lipského knižního veletrhu v roce 2019 navštívilo 286 tisíc lidí.

Podobný plán, tedy uspořádat veletrh v pozdějším termínu pod širým nebem, nedávno ohlásili pořadatelé pražského Světa knihy. Ten se má na holešovickém výstavišti konat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později než obvykle. Organizátoři chtějí maximum programu vyvést do exteriéru.

Zdroj: ČTK/DPA

Letošní ročník Světa knihy v Plzni kvůli koronaviru nebude

Letošní ročník odnože veletrhu Svět knihy v Plzni se neuskuteční. Důvodem je růst nákazy koronavirem. Zrušení akce plánované na 25. a 26. září oznámil pořádající Svaz českých knihkupců a nakladatelů, upozornil na to Deník N.

Letos v dubnu byla kvůli pandemii odložena i pražská část veletrhu. "Není to růžová situace. My už jsme plzeňskou akci připravovali o mnoho obezřetněji právě kvůli zkušenostem z jara. Ale ani my jsme nečekali, že situace bude tak dramatická, že to budeme muset odpískat na poslední chvíli," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Podle něj přehlídku v Plzni organizoval tým asi šesti lidí a dalších externistů. Jestli se organizátorům podaří získat kompenzaci od státu, aby se aspoň snížila ztráta, kterou s přípravou měli, není jisté. "Nahradit se ale nedá energie, kterou jsme do toho dali," dodává.

V platnosti zatím zůstávají termíny přehlídky pro příští rok. Svět knihy Praha by se tak měl konat 22. až 25. dubna 2021.

Zdroj: ČTK

Na veletrh Svět knihy přijede autor Zaklínače Sapkowski, Tokarczuková nedorazí

Po 12 letech se na pražský veletrh Svět knihy vrátí polský spisovatel Andrzej Sapkowski, autor fantasy Zaklínač, podle níž vznikly videohry a nejnověji seriál Netflixu. Jeho výkonný producent a tvůrce animovaných filmů Tomasz Bagiński přijede do Prahy se Sapkowskim. Naopak pořadateli dříve oznámená držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková nedorazí. Z Polska, které je letos hlavním hostem veletrhu, dále přicestují novinář Mariusz Szczygieł, sedmaosmdesátiletý prozaik Wiesław Myśliwski nebo třiapadesátiletý Marek Cichocki. A do polské části programu bude zahrnuto i vystoupení britského reportéra Jacka Fairweathera, který získal prestižní cenu Costa Award za zpracování příběhu Witolda Pileckého, dobrovolného vězně z tábora Auschwitz. Veletrh na pražském Výstavišti potrvá od 14. do 17. května.

Pokračovat