Megxit je noční můrou pro monarchii. Jak se Harry a Meghan uživí a nechají si dům?

mdan ČTK mdan, ČTK
9. 1. 2020 12:57
Oznámení vévodů ze Sussexu, že hodlají odstoupit ze svých rolí v britské královské rodině, vyvolalo řadu palčivých otázek. Harry s Meghan tvrdí, že se chtějí živit sami a svůj čas budou dělit mezi Velkou Británii a Severní Ameriku. Kdo ale zajistí jejich bezpečnost a proč se o svém rozhodnutí předem neporadili? Odpovídáme na otázky kolem megxitu, jak média odchod vévodů označila.
Eduard VIII., Wallis Simpsonová
Eduard VIII., Wallis Simpsonová | Foto: ČTK

Historie se opakuje

"Je to ohromující, je to historické, v moderních dějinách to nemá obdoby," tvrdí zpravodaj BBC Jonny Dymond, který se věnuje britské monarchii. Zároveň ale podle něj bylo "vcelku zjevné", že velká část královských povinností byla Harrymu a Meghan proti srsti.

O bezprecedentním vývoji mluvil i Dymondův předchůdce u BBC Peter Hunt. "Neumím si vybavit žádný případ z minulosti, kdy by (členové monarchie) vytahovali své spory na veřejnost," řekl.

Britská královská rodina přitom již v minulém století řešila případ, kdy se jeden ze členů rozhodl odstoupit od svých povinností. Nejstarší syn krále Jiřího V. Eduard VIII. setrval v roce 1936 na trůnu necelý rok a poté abdikoval kvůli svému plánovanému sňatku s Američankou Wallis Simpsonovou.

Britský premiér mu tehdy oponoval s tím, že občané by ji nepřijali za svou královnu. Kvůli možné ústavní krizi tak Eduard VIII. ponechal vládnutí svému mladšímu bratrovi Jiřímu VI. Pár žil ve Francii a na Bahamách, kde Eduard VIII. zastával až do konce války funkci guvernéra. Po válce se vrátili do Francie, kde žili v ústraní a jejich výdaje byly částečně financovány britskou vládou. 

 

Právě se děje

Další zprávy