Archieho čepice se stala hitem. Je to šílené, tvrdí výrobce, který nestíhá zakázky

Magazín Magazín
3. 1. 2020 11:57
Stačila jedna fotka nejmladšího člena královské rodiny Archieho Harrisona na Instagramu a novozélandská charita je doslova zavalená objednávkami na ručně pletené čepice. Vévodové ze Sussexu totiž svého syna oblékli do upletené zimní čepice s bambulemi, kterou dostali při návštěvě Nového Zélandu v roce 2018. Charita teď nestíhá objednávky vyřizovat.
Archieho čepice zvedla vlnu zájmu. Dostal ji darem ještě před svým narozením.
Archieho čepice zvedla vlnu zájmu. Dostal ji darem ještě před svým narozením. | Foto: www.instagram.com/sussexroyal/

Zatímco až do Nového roku dostávala charitativní pletací komunita Make Give Live zhruba 45 objednávek za měsíc, krátce po zveřejnění fotografie nejmladšího člena britské královské rodiny s jejich čepicí jich během jediného dne dostala tři stovky. 

"Bylo to úplné překvapení," citoval britský deník The Guardian spoluzakladatelku organizace Becky Smithovou. Momentálně evidují tisíce objednávek a už nepřijímají žádné další, protože je nestíhají odbavovat. Za každou prodanou čepici organizace daruje jednu potřebným. 

Výrobky pletou dobrovolníci v kavárnách a knihovnách po celé zemi a Smithová upozornila, že jejich dodání bude nějakou dobu trvat. "Podstatou našich pletacích skupin je péče o mentální zdraví, takže nikoho nenutíme, aby během týdne upletl hromady čepic," dodala s tím, že chtějí, aby práce dobrovolníky bavila.

Organizace vznikla před třemi lety ve Whangaparaoaské knihovně a momentálně čítá jedenáct pletacích skupin, jednu z nich tvoří také uprchlíci z aucklandského centra Mangere.

Vévodové Harry a Meghan dostali čepici pro Archieho při své návštěvě Nového Zélandu v roce 2018, krátce po oznámení těhotenství vévodkyně. Smithová uvedla, že na dárek pro urozený britský pár mezitím zapomněla.

Novou čepici tak díky Archiemu dostanou třeba děti ze sociálně slabých rodin nebo bezdomovci. Podle průzkumu organizace navíc pletení pomáhá dobrovolníkům cítit se méně osaměle a dává jim pocit, že dělají něco smysluplného. "Je to mnohem více než jenom čepice," říká Becky Smithová. 

Britský vévoda ze Sussexu princ Harry přednesl emotivní projev na výročních cenách WellChild v Londýně:

Britský vévoda ze Sussexu princ Harry přednesl emotivní projev na výročních cenách WellChild v Londýně. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy