Megxit je noční můrou pro monarchii. Jak se Harry a Meghan uživí a nechají si dům?

mdan ČTK mdan, ČTK
9. 1. 2020 12:57
Oznámení vévodů ze Sussexu, že hodlají odstoupit ze svých rolí v britské královské rodině, vyvolalo řadu palčivých otázek. Harry s Meghan tvrdí, že se chtějí živit sami a svůj čas budou dělit mezi Velkou Británii a Severní Ameriku. Kdo ale zajistí jejich bezpečnost a proč se o svém rozhodnutí předem neporadili? Odpovídáme na otázky kolem megxitu, jak média odchod vévodů označila.
Foto: ČTK

Rozpadá se britská monarchie?

Deník The Times vývoj hodnotí jako druhou ránu pro Buckinghamský palác v rychlém sledu, neboť ani dva měsíce neuplynuly od předchozího nebývalého prohlášení člena královské rodiny prince Andrewa. 

Královnin syn na konci listopadu oznámil ústup z veřejného života po "katastrofálním" televizním interview ohledně svých vazeb na někdejšího amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Královna ve svém tradičním projevu na Boží hod hodnotila uplynulý rok královské rodiny jako "nejednoduchý". 

Britská bulvární média v loňském roce spekulovala o napjatých vztazích Harryho a jeho bratra Williama, synů prince Charlese a zesnulé princezny Diany. V říjnu Harry přiznal, že jsou s bratrem "v tomto okamžiku určitě na rozdílných cestách".

Pozornost vyvolala také skutečnost, že Harry, Meghan a Archie netrávili loňské Vánoce s královskou rodinou na venkovském zámku Sandringham, ale v Kanadě, kde se k nim připojila Meghanina matka.

Stejně udivující jako samotné prohlášení vévodů ze Sussexu je podle královského zpravodaje Jonnyho Dymonda také to, že Buckinghamský palác neskrývá svůj nesouhlas s jejich záměrem.

Deník The Guardian také připomněl, že u Harryho a Meghan byly naznačeny snahy vymanit se z královského prostředí již tím, že svému synovi nechtěli dopřát žádný urozený titul. 

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě vloni upozornil na to, že současná generace se chce více otevřít veřejnosti a nastolit občanskou monarchii.

 

Právě se děje

Další zprávy