Hana Třeštíková

Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce února

Divadla, která zřizuje pražský magistrát, zůstanou zavřená minimálně do konce února 2021. Dohodli se na tom jejich ředitelé s vedením metropole. Důvodem je pandemie nemoci covid-19 a nepředvídatelnost vládních rozhodnutí, vysvětlila radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Hlavní město zřizuje například Městská divadla pražská, dohoda se ale týká i orchestru FOK. Na kolik zavření divadel vyjde, v tuto chvíli není jasné. S řediteli scén se vedení magistrátu domluvilo také na tom, že se změní klasická sezóna. Například v případě příznivé epidemiologické situace se bude hrát v létě, kdy obvykle bývají divadelní prázdniny.

Zdroj: ČTK

Praha podpoří divadla a kluby, mohou žádat každý až o 500 tisíc korun

Praha podpoří soukromá divadla a kluby, přidá peníze kulturním institucím, které již čerpají granty, a podpoří své příspěvkové organizace. Vedení města bude o podpoře jednat v pondělí 18. května. Propad v kultuře je kvůli pandemii covid-19 odhadován na 12 miliard korun a podle magistrátu ohrožuje přes 10 tisíc pracovních míst. Podporu proto získají soukromé i městské instituce. "Snažili jsme se na nikoho nezapomenout," říká radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Soukromá divadla a kluby budou moci podat na magistrát žádost o dotaci až 500 tisíc korun. Kulturní instituce, které již od města dostaly grant, budou moci zažádat o jeho navýšení o 20 procent. Magistrát navíc posunul uzávěrku, kdy je letos možné žádat o magistrátní grant, a to z června na září. Praha dále podpoří své organizace, které přišly o tržby. Mezi ně patří například Galerie hlavního města nebo Muzeum hlavního města.

Zdroj: ČTK

Praha koupí knihy za 10 milionů korun a přispěje na streamy

Pražský magistrát podpoří vydavatele knih, koupí od nich tituly za deset milionů korun pro Městskou knihovnu. V režimu individuálních dotací metropole také nově přijímá žádosti na prezentaci uměleckého obsahu on-line, na něž dá pět milionů korun. Jedna instituce může žádat nejvýš o 100 tisíc korun. "Přispějeme na streamy nebo třeba zpřístupnění webové galerie, aby mohly kulturní instituce zůstat v kontaktu s diváky a návštěvníky," uvádí radní pro kulturu Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě.

Zdroj: ČTK