Foto: České manželství dnes. Manželské etudy podávají i zprávu o naší společnosti

Foto: České manželství dnes. Manželské etudy podávají i zprávu o naší společnosti
Hana Třeštíková (na snímku) převzala "živnost" po své mamince Heleně Třeštíkové a před sedmi lety začala natáčet novou generaci Manželských etud.
Stejně jako její maminka provedla výběr párů náhodně - na matrice Prahy 1. Oslovila jich deset, pět s natáčením souhlasilo.
Pro kinodistribuci si vybrala příběh Jakuba a Mirky Šindelářových, osudy dalších čtyř párů uvidí veřejnost ve zkrácené podobě v České televizi.
Náhodně vybraný pár do značné míry ilustruje typické české novomanžele - berou se až po šestileté známosti, s dcerkou v náručí, řeší hypotéku, nevěry, rozchody...
Foto: Aerofilms
hrz hrz
14. 3. 2019 11:17
Když dokumentaristka Helena Třeštíková natáčela v 80. letech první Manželské etudy, zobrazovaly i reálie tehdejší doby - svázanost společnosti, šeď, chudobu, bytovou krizi. Určité svědectví doby podávají i nové etudy natočené její dcerou Hanou, jen témata se změnila. Jsou jimi volnost, velké možnosti realizace, ale i strach z hypotéky či exekuce, stres a nejistota výdělku. Dokumentární film Manželské etudy: Nová generace jde do kin 21. března.
 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 15 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy