Představení o ničem. Praha prodává virtuální vstupenky na podporu kultury

ČTK ČTK
1. 4. 2020 23:01
Pražský magistrát s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na nic. Lidé si mohou koupit lístek na neexistující představení od 20 do 5000 korun. Vybrané peníze budou předány podniku, o jehož virtuální představení lidé projevili zájem. Akce potrvá do 1. května.
Jeviště, ilustrační foto
Jeviště, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kvůli koronaviru byl provoz uměleckých scén od začátku března postupně omezován, nakonec byly uzavřeny zcela.

"Není to apríl, je to vážná věc. Pokud umělce neudržíme nad vodou, oblíbená divadla či kluby mohou přestat existovat. A protože si my Češi rádi hrajeme, napadlo mě, že nebudeme dělat obyčejnou sbírku" uvedla pražská radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. "Nápad přišel hned po nedávném projevu prezidenta Miloše Zemana, ve kterém nespravedlivě české umělce kritizoval. Chci mu ukázat, že za svými umělci stojíme. Oni nyní pomáhají, jak to jen jde, my pomůžeme jim," dodává.

Nákup bude fungovat jako na běžné představení. Lidé si na portálu GoOut vyberou, v jakém divadle či jiné kulturní instituci chtějí neexistující představení nebo koncert navštívit. V rezervačním systému si pak koupí vstupenku do virtuálního sálu. Do první řady na exkluzivní VIP místo za 5000 korun nebo na galerii za 20 korun.

Virtuální sály mají nyní kapacitu 1000 míst, celková hodnota vstupenek v každém z nich je přes 680 tisíc korun. Sály lze v případě vyššího zájmu průběžně rozšiřovat. V nabídce již jsou desítky kulturních institucí. "Akce sice vznikla v Praze, ale je celorepubliková. Jsme rádi, že už v tuto chvíli máme v systému například brněnské Sono Centrum nebo Cabaret des Peches. Na konci akce každá kulturní instituce dostane peníze za prodané vstupenky," uvádí obchodní ředitel GoOut Lukáš Jandač.

Akce je určena primárně kulturním podnikům, které jsou soukromé a většinu příjmů získávají ze vstupného.

Umělecké instituce a samotní umělci začali v březnu pořádat on-line přenosy koncertů či představení. Lidé jim pak mohou dobrovolně poslat peníze do virtuálního klobouku. Další pak nabízejí vouchery na dobu, až budou divadla či kluby opět otevřeny. Podle dřívějších informací až 80 procent lidí nechtělo vrátit vstupné na představení, která musela být zrušena.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy