Ateliér sochařky Wichterlové v Praze čeká rekonstrukce, spravovat ho bude galerie

Ateliér je ve viditelně špatném stavu.
Ateliér Hany Wichterlové.
Ateliér Hany Wichterlové.
Ateliér Hany Wichterlové.
Ateliér Hany Wichterlové.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 10. 2019 15:01
Plánované zpřístupnění ateliéru sochařky Hany Wichterlové na pražské Malé Straně potrvá tři až čtyři roky. Kromě rekonstrukce je nutné vyřešit, kudy do něj budou chodit návštěvníci, řekla pražská radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě.

Třeštíková tento týden podepsala memorandum o převodu ateliéru a okolních pozemků z Prahy 1 na hlavní město. V objektu, který se nachází na zahradě domu pod Petřínem, umělkyně žila 50 let a v roce 1990 tam také zemřela. Na místě vznikne expozice zaměřená na její život a dílo.

"Nemluvíme o měsících, kdy by to mělo být otevřeno, spíše o letech," zdůrazňuje Hana Třeštíková. Expozici v opraveném objektu by měla provozovat Galerie hlavního města, která nemovitost dostane do správy.

Její převod musí nejprve schválit rada a zastupitelstvo Prahy 1, což by se mělo stát v nejbližší době. Poté galerie začne připravovat rekonstrukci zahradního domku, který je ve viditelně špatném stavu.

Galerie se pokusí zachovat ateliér v co nejautentičtějším stavu, potřebuje však investici. Statice stavby s velikým oknem, které tvoří zčásti stěnu a zčásti střechu, teď významně pomáhají dva staré břečťany. "Cílem je zachovat genia loci a pracovat s autenticitou," řekla mluvčí galerie Michaela Vrchotová deníku Právo.

Projekt bude muset také vyřešit otázku přístupu do zahrady, kam se nyní chodí přes činžovní dům. Společenství jeho vlastníků však odmítá, aby tomu tak bylo nadále.

Podle Hany Třeštíkové v úvahu připadá buď přístup přes sousední dům, který vlastní Praha 1, nebo vybudování schodiště ve směru od Petřína. "Myslím, že to je preferovaná a levnější varianta," uvažuje radní.

Praneteř sochařky Marie Wichterlová uvedla, že rodina umělkyně plánuje věnovat galerii původní zařízení ateliéru i některá díla z pozůstalosti. Kromě Wichterlové a její tvorby by expozice měla přiblížit i další osobnosti meziválečné umělecké scény, jako byli sochařčin životní partner a sochař Bedřich Stefan, architekt Otto Rothmayer, sochař Vincenc Makovský, básník Vladimír Holan nebo fotograf Josef Sudek. Jeho ateliér se nachází ve stejné ulici a nyní je z něho výstavní síň.

Vnitřek ateliéru Hany Wichterlové.
Vnitřek ateliéru Hany Wichterlové. | Foto: ČTK

Zahradní domek s ateliérem Hany Wichterlové se stal předmětem veřejné diskuse poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého, tehdejšího člena TOP 09, oznámilo záměr objekt i se zahradním domkem prodat. Po kritice od nápadu ustoupilo. Magistrát nakonec souhlasil, že objekt převezme, což letos v červnu potvrdilo i zastupitelstvo první městské části.

Hana Wichterlová, která žila v letech 1903 až 1990, pocházela z významné prostějovské továrnické rodiny spolumajitelů továrny na zemědělské stroje. To dívce podporované otcem poskytlo materiální zázemí, aby se mohla věnovat tvůrčí činnosti.

Vypracovala se mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního sochařství. Vystudovala na pražské Akademii výtvarných umění u Jana Štursy, který ji umělecky ovlivnil.

Wichterlové Pupen z roku 1932.
Wichterlové Pupen z roku 1932. | Foto: Muzeum umění Olomouc

Roku 1932 se po boku renomovaných výtvarníků Hanse Arpa, Maxe Ernsta nebo Salvadora Dalího zúčastnila výstavy Poesie 32. Ukázala na ní svou zásadní plastiku Pupen. Později byla Wichterlová spojena s cyklem fotografií Josefa Sudka nazvaným Zahrádka u paní sochařové.

"Její jemnou ženskou, duší podbarvenou abstraktní tvorbu charakterizují ladné, organicky tvarované objemy, inspirované světem roztodivných detailů květů rostlin a stromů," uvádí profil Wichterlové na stránkách Muzea umění Olomouc.

Bratrem Wichterlové byl makromolekulární chemik a vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada v meziválečném období patřily k oblíbeným místům setkávání českých umělců a intelektuálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České volejbalistky na MS podruhé prohrály

České volejbalistky ve druhém zápase na mistrovství světa nestačily na Japonsko. Na rozdíl od úvodního duelu s Brazílií dnes neuhrály ani set. Japonkám podlehly za hodinu a čtvrt jednoznačně 0:3 po setech 15:25, 20:25 a 12:25.

Kvalitní servis, hbitá obrana a rychlá útočná hra japonských volejbalistek byla nad síly českého týmu, který hraje na světovém šampionátu po dvanácti letech. Nejproduktivnější hráčkou zápasu byla s dvaceti body japonská kapitánka Sarina Kogaová. České útočnice se těžko prosazovaly. Nejúspěšnější z nich Michaela Mlejnková zaznamenala ze své smečařské pozice sedm bodů.

Japonky po výhře nad Kolumbií jednoznačně ovládly i svůj druhý zápas ve skupině D. Češky se budou o první vítězství snažit ve středu od 18:00 proti Argentině, která by měla být papírově schůdnějším soupeřem než Brazílie a Japonsko

Další zprávy