Manželství v Česku: Ženy jsou silnější, rozvody snazší a hlavní téma je hypotéka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 3. 2019 11:15
Producentka Hana Třeštíková převzala řemeslo po mamince Heleně a pustila se do nové generace časosběrného dokumentárního cyklu Manželské etudy. Ačkoliv téma zůstává stejné, zcela se změnily kulisy. Svatba nepřichází vynuceně brzy kvůli novomanželské půjčce a bytu, nýbrž až po mnoha letech vztahu a někdy také vůbec. Nemanželské dítě už není ostuda, ale trend, rozvody jsou mnohem snazší, protože ženy už nebývají tak ekonomicky závislé na mužích. "A strach, že mladý pár nesežene byt a bude muset bydlet u rodičů, vystřídaly obavy, jak splatit hypotéky, a strach z exekucí," dodává Hana Třeštíková.
Ženy jsou silnější, rozvody snazší. Dcera Třeštíkové natočila novou generaci Manželských etud | Video: Aerofilms

V roce 1987 vysílala Československá televize dokumentární cyklus Manželské etudy, který pomocí časosběru sledoval od roku 1980 šest manželských párů od momentu svatby po dobu šesti let. Jejich autorkou byla dokumentaristka Helena Třeštíková a toto dílo do značné míry předznamenalo její další kariéru.

Cyklus se stal pojmem, vznikly i Manželské etudy po 20 a po 35 letech. Snímky tak ve výsledku působily nejen jako kronika několika rodin, ale i celé československé a později české společnosti. Třeštíková má ráda "malé dějiny" ilustrující ty "velké".

Když už se zdálo, že se téma vyčerpalo, předala své řemeslo dceři, filmové producentce Haně Třeštíkové. Diváci tak mohou sledovat osudy nových rodin v současných podmínkách. 

Páry si vybrala podobně jako maminka v podstatě náhodně - přes matriku Prahy 1. Oslovila jich deset, polovina z nich natáčení odmítla. Ze zbývajících pěti si vybrala jeden pro celovečerní snímek, jenž jde ve čtvrtek 21. března do kin. Další čtyři příběhy uvidí diváci na obrazovkách České televize v kratším formátu.

Máme se rádi a taky se musíme vzít. Sledujte první záběry Manželských etud z roku 1980 | Video: Česká televize

Na nové generaci etud je vidět, jak moc se změnila doba, v níž filmy vznikaly.

"Je to sociologicky opravdu velmi zajímavé srovnání prvních let života mladých párů, které jsem zachytila já v 80. letech a které zachytila Hanka dnes," říká Helena Třeštíková, jež u nové série působila coby autorka námětu a poradkyně. "Situace je stejná - lidi se vezmou a jsou spolu. Ale okolní svět je totálně jiný a řeší zcela odlišné problémy.

Strach, že mladý pár nesežene byt a bude muset bydlet u rodičů, vystřídaly obavy, jak splatit hypotéky, a strach z exekucí. "Hypotéka je jedním z hlavních motivů u čtyř z pěti příběhů. Téma hádek, strachu, nejistot, hybatel děje," upřesňuje režisérka nového cyklu Hana Třeštíková.

Lidé se již neberou v osmnácti, aby měli šanci na přidělení bytu, ale až mnohem později, protože dnešní doba nabízí spoustu lákadel a možností vyžití, které oddalují vstup do manželství. A mnohé páry se nevezmou vůbec a žijí na hromádce. 

"V 80. letech, kdy manžele pozorovala máma, se brali hlavně proto, že museli - buď čekali dítě, nebo potřebovali novomanželskou půjčku a byt," říká režisérka. "Tenkrát byty nebyly. Jediná možnost, jak je získat, byla od státu, který je po dlouhém a dlouhém čekání přiděloval výhradně sezdaným párům," vysvětluje její maminka tyto pragmatické sňatky.

Hana pak vyjmenovává i další výrazné rozdíly: Češi si v osmdesátkách často brali svou první známost, mnohdy po pár měsících vztahu. Zůstávali spolu i navzdory neshodám, protože by ten druhý neměl kam jít a opět by od znova čekal v pořadníku na byt. Navíc ženy bývaly na mužích ekonomicky zcela závislé.

"Dnes se mladí berou mnohem později a mívají už za sebou několik dlouhodobějších vztahů, často mají spolu dítě a svatba už bývá jen potvrzením vážnosti jejich vztahu než posunutí někam dál," popisuje Hana Třeštíková. 

V manželství už podle ní lidé nemusejí tak často zůstávat kvůli vnějším okolnostem, rozvod a osamostatnění jsou dnes mnohem jednodušší a také častější. Ženy již nebývají na mužích tolik závislé, mají, jak říká, "svou kariéru a své peníze".

Pozměnily se i role v rodině, žena bývá díky novodobé emancipaci muži rovnocenným partnerem. "Neřekla bych, že muži jsou dnes slabší, ale rozhodně jsou ženy silnější než dříve," konstatuje Alena Müllerová, kreativní producentka České televize, která dokumenty odvysílá. 

Na mužích je podle Heleny Třeštíkové trochu vidět, že jim chybí vojna. "Jednalo se jistě o nezáviděníhodný zážitek, ale určitě je to zocelilo." Hlavní hrdina tohoto dokumentu, Jakub, si na vojáky hraje s kamarády a hodně času tráví i u bojových her na počítači.

Další kontrast, na který matka s dcerou při porovnávání svých natočených materiálů přišly, představuje určitý paradox: za minulého režimu byli lidé chudí, ale měli jistotu zaměstnání. Zatímco dnes mají "vše", ale žijí v naprosté nejistotě, jak dlouho jim pravidelný příjem vydrží.

Většinu těchto poznatků obou tvůrkyň v podstatě potvrzuje příběh Mirky a Kuby z nových Manželských etud. Berou se až šest let poté, co se seznámili na techno party. Tu Kuba pořádal a zakoukal se do Mirky, "protože měla dredy až po zadek".  

Svatba je spíše oslavou šestého výročí seznámení než přelomovým aktem, obřad s nimi absolvuje i jejich malá dcerka Emilka. Neřeší bytovou krizi (tedy akutní nedostatek bytů na trhu), spíše jak umořit vysokou hypotéku po koupi velkého stavení, které je potřeba od základů přestavět. 

Hana Třeštíková je sledovala sedm let, během kterých si pár prošel všemi fázemi vztahu včetně silné manželské krize. K jejímu vyřešení možná napomohla i neustálá přítomnost režisérky, jež se postupně stala rodinnou přítelkyní, důvěrnicí, a když o to byla požádána, tak i rádkyní.

"Víc jsme se snažili srovnat neshody a později dát náš vztah do pořádku," prozrazuje Jakub.

Režisérka by ráda pár sledovala i nadále, záleží ale prý na tom, jak oba zvládnou reakce veřejnosti po premiéře. V tom se totiž také doba značně změnila od 80. let - dříve mohli manželé z etud zaznamenat maximálně reakce nejbližšího okolí, dnes v době sociálních sítí budou Jakub s Mirkou vystaveni stovkám statusů a tweetů zevrubně hodnotících jejich vztah.

"Plno lidí se bude na internetu vyjadřovat k tomu, jak měli žít a neměli žít a jaká je Mirka a jaký je Kuba. Tato konfrontace s názory veřejnosti pro ně může znamenat těžký náraz. Doufám, že se s tím popasují a bude to v pořádku," říká Hana Třeštíková. "Teď bych je tak pět let nechala žít a pak bych se zase za nimi vrátila," plánuje.

Dokumentaristka kromě nich sledovala po sedm let další čtyři páry. "Tři z nich se nerozvedly a žijí spolu dodnes, jeden se rozvedl," prozrazuje tvůrkyně, podle níž je pro film podstatně dramatičtější, když se manželství rozpadá.

"Ale jedno z těch manželství je tak pozitivní a tak se mají rádi, že jsem se na snímek koukala už asi třikrát a můžu ho jedině doporučit. Ano, je to možná trochu nudné, ale naprosto úžasné," láká televizní diváky na jeden z televizních dílů koproducentka Alena Müllerová.

"Rozhodně to ale není tak, že bychom šli jen po negativních stránkách života. Točíme vše, co přináší, tedy i když se zdánlivě nic dramatického neděje," podotýká Helena Třeštíková. "Ale naši protagonisté jsou ti, kteří rozhodnou, co ještě točit a co už ne, kdy kameru vypnout," dodává Hana.

Video: Páry žijí v nejistotě, ale už se nebojí rozvést, dřív se braly kvůli bytu, říkají Hana a Helena Třeštíkovy

Manželské etudy: Nová generace řeší problémy mladých párů, spolupracujeme více než 6 let, důvěra musí být na obou stranách, říká Hana Třeštíková | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy