Podle člena poroty, ukrajinského fotografa Evgenia Maloletky, vítězný záběr odhaluje, co se stalo na Ukrajině. "To, že čeští fotografové přijeli dokumentovat válečné zločiny a viděli vše na vlastní oči, je nesmírně důležité. Je důležité ukazovat i takto šokující obrazový materiál, protože lidé mnohdy nevědí, co se tam skutečně stalo. Oběti byly mučeny, zavražděny a tyto příběhy musí veřejnost vidět," uvedl.
Výběr fotografie roku za porotu okomentoval také její předseda Petr Mlch: "Některé roky je pro porotu Czech Press Photo těžké rozhodnout, jaké téma dominovalo v předchozích dvanácti měsících. Tento nebyl jeden z nich. Debata nebyla potřeba. O válce na Ukrajině ví celý svět. Porota zvažovala několik silných sérií zachycujících uprchlickou krizi způsobenou ruskou invazí, ale nakonec volbu ovlivnila touha ukázat realitu války na Ukrajině."
Autor vítězného snímku Vojtěch Dárvík Máca se v Irpini a v Buči ocitl bezprostředně po ústupu ruské armády. Na ulicích stále ležela mrtvá těla civilistů, některá i několik týdnů. "Všude ve městech a v okolí stála ohořelá vojenská technika a velká většina budov byla rozstřílená dělostřeleckou municí, přičemž některé z domů stále hořely. Ve chvíli, kdy jsem byl v Buči, bylo právě nalezeno místo, kde Rusové popravili šest osob - dva muže a čtyři ženy. Buča, to jsou obrazy sbírání lidských ostatků zavražděných civilistů, mrtvý muž ležící na zemi, stále svírající svazek klíčů od domu, nebo pes věrně čekající u těla svého pána," říká.
Grant Prahy, který je druhou hlavní cenou soutěže, získal volný fotograf Kevin V. Ton. Uspěl s projektem, který dokumentuje výstavbu v metropoli. Držitele grantu vybral pražský primátor Zdeněk Hřib.
V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 234 fotografek a fotografů, kteří přihlásili přes šest tisíc fotografií. Výstava vítězných snímků ze soutěže Czech Pres Photo 2022 začíná v Národním muzeu 1. února a potrvá až do července.