reklama
 
 

Typicky česká vášeň. Zahrádkáři a jejich kouzlo objektivem Davida Macháče

11. 1. 2018 15:01
Někteří lidé mají dar vidět věci, které jsou tak obvyklé, typické a charakteristické, že už je většina ani nevnímá - a přitom jsou okouzlující. Fotograf David Macháč tuto neobyčejnou schopnost má. Ukazuje to jeho soubor Zahrádkáři, který bude do konce února k vidění na výstavě v Opavě.

"Zahrádkáře jsem začal fotografovat v době studií na Institutu tvůrčí fotografie v roce 2006," vysvětluje autor, jehož snímky budou od pátku až do 28. února vystaveny v opavském kulturně-uměleckém prostoru KUPE.

Jak uvádí sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie, Macháčovy barevné snímky odrážejí rozmanitý svět jedné městské subkultury. "Z historického pohledu Macháčův projekt odkazuje k obdobným fotografickým konceptům, které v minulosti realizovala již řada fotografů i tvůrčích skupin," říká.

Fotograf dokumentuje zahrádkáře na nejrůznějších místech republiky i na Slovensku (a občas zabrousí i do sousedních zemí, kde tento fenomén také zdomácněl). Základem jeho práce jsou však zahrádkáři žijící v okolí Opavy a v České republice.

"Většinou si celou kolonii nejdříve prohlédnu a vytipuji si zahrádky, které se mi líbí a něčím mě zaujmou. Nutno říci, že v posledních letech je to čím dál tím obtížnější, neboť z kolonií se stávají uzavřené pevnosti a mnozí lidé jsou značně nedůvěřiví. Ale naštěstí se najdou i tací, kteří se rádi před objektiv postaví," vysvětluje.

"S úsměvem vzpomínám na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou s bazénem s protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku. Hned vedle ní se rozprostíral "zahradní" objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým  bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém  lehátku. V obou případech však bylo v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé," popisuje David Macháč v brožuře, která byla v souvislosti s výstavou vydána.

David Macháč (*1982)

 • Český fotograf, absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě

 • Jeho cyklus zahrádkáři postoupil do finále Czech Press Photo v kategorii Portrét
 • Další snímky z cyklu najdete na jeho webu www.davidmachac.cz

Jiří Soistrzonek v úvodní stati této brožury upozorňuje, že v chaotické době po listopadu 1989 většina lidí předpokládala postupný zánik typických a pro cizince velmi neobvyklých českých aktivit, mezi něž patří i zahrádkaření a chalupaření.

"Stačilo však necelých třicet let a česká společnost už opět leží šťastně na lehátkách u bazénů v oázách vlastních zahrádek, chalup, chat a kempů. Sobotní zvuk pil, sekaček, vůně z grilů potvrzují návrat české společnosti k rituálům svých prarodičů a rodičů. Svět se vrátil do částečně upravených, ale celkem dobře zajetých kolejí," píše Siostrzonek. A vysvětluje, že fotograf David Macháč nám prostřednictvím svého projektu Zahrádkáři potvrzuje pozitivní zprávu o setrvačnosti a potřebnosti tradic.

O výstavě

autor: Tomáš Vocelka | 11. 1. 2018 15:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama