Typicky česká vášeň. Zahrádkáři a jejich kouzlo objektivem Davida Macháče

Foto: David Macháč
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 1. 2018 15:01
Někteří lidé mají dar vidět věci, které jsou tak obvyklé, typické a charakteristické, že už je většina ani nevnímá - a přitom jsou okouzlující. Fotograf David Macháč tuto neobyčejnou schopnost má. Ukazuje to jeho soubor Zahrádkáři, který bude do konce února k vidění na výstavě v Opavě.

"Zahrádkáře jsem začal fotografovat v době studií na Institutu tvůrčí fotografie v roce 2006," vysvětluje autor, jehož snímky budou od pátku až do 28. února vystaveny v opavském kulturně-uměleckém prostoru KUPE.

Jak uvádí sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie, Macháčovy barevné snímky odrážejí rozmanitý svět jedné městské subkultury. "Z historického pohledu Macháčův projekt odkazuje k obdobným fotografickým konceptům, které v minulosti realizovala již řada fotografů i tvůrčích skupin," říká.

Fotograf dokumentuje zahrádkáře na nejrůznějších místech republiky i na Slovensku (a občas zabrousí i do sousedních zemí, kde tento fenomén také zdomácněl). Základem jeho práce jsou však zahrádkáři žijící v okolí Opavy a v České republice.

"Většinou si celou kolonii nejdříve prohlédnu a vytipuji si zahrádky, které se mi líbí a něčím mě zaujmou. Nutno říci, že v posledních letech je to čím dál tím obtížnější, neboť z kolonií se stávají uzavřené pevnosti a mnozí lidé jsou značně nedůvěřiví. Ale naštěstí se najdou i tací, kteří se rádi před objektiv postaví," vysvětluje.

"S úsměvem vzpomínám na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou s bazénem s protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku. Hned vedle ní se rozprostíral "zahradní" objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým  bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém  lehátku. V obou případech však bylo v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé," popisuje David Macháč v brožuře, která byla v souvislosti s výstavou vydána.

David Macháč (*1982)

  • Český fotograf, absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě

  • Jeho cyklus zahrádkáři postoupil do finále Czech Press Photo v kategorii Portrét
  • Další snímky z cyklu najdete na jeho webu www.davidmachac.cz

Jiří Soistrzonek v úvodní stati této brožury upozorňuje, že v chaotické době po listopadu 1989 většina lidí předpokládala postupný zánik typických a pro cizince velmi neobvyklých českých aktivit, mezi něž patří i zahrádkaření a chalupaření.

"Stačilo však necelých třicet let a česká společnost už opět leží šťastně na lehátkách u bazénů v oázách vlastních zahrádek, chalup, chat a kempů. Sobotní zvuk pil, sekaček, vůně z grilů potvrzují návrat české společnosti k rituálům svých prarodičů a rodičů. Svět se vrátil do částečně upravených, ale celkem dobře zajetých kolejí," píše Siostrzonek. A vysvětluje, že fotograf David Macháč nám prostřednictvím svého projektu Zahrádkáři potvrzuje pozitivní zprávu o setrvačnosti a potřebnosti tradic.

O výstavě

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy