World Press Photo: Uspět lze i s rodinnými fotkami, ukazují snímky dívek z rakousko-české hranice

World Press Photo: Uspět lze i s rodinnými fotkami, ukazují snímky dívek z rakousko-české hranice
Dokument popisuje život dvou sester, Hannah a Aleny.
Obě žijí v Rakousku, v zemědělské oblasti poblíž české hranice.
Fotografka život obou děvčat mapuje několik let, jezdí je fotit vždy v létě.
Příběh se odehrává v malé vesnici Merkenbrechts.
Foto: Carla Kogelman, World Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 3. 2018 14:10
Nizozemské fotografce Carle Kogelmanové se povedla úžasná věc. V největší novinářské fotosoutěži světa bude bojovat o vítězství v kategorii Dlouhodobé projekty. Nefotila přitom války, utrpení a zmar, ale dospívání dívek Aleny a Hannah v rakousko-českém pohraničí.

Hannah a Alena jsou dvě sestry, které žijí v malé rakouské vesnici Merkenbrechts, necelých třicet kilometrů od české hranice. Fotografka jejich život dokumentovala vždy v létě, a to po několik roků. 

Velmi zajímavý je i příběh samotné fotografky Carly Kogelmanové. Narodila se v roce 1961 a prošla řadou povolání. "Dělala jsem dětem skupinovou vedoucí, pracovala jsem jako kuchařka a pak jsem si založila vlastní divadelní agenturu. Právě díky ní jsem se dostala k fotografii," konstatovala pro fotografický magazín LensCulture.

V divadelním byznysu působila 25 let. "Byli jsme pořád na cestách a já jsem dokumentovala země, které jsme navštívili, i tamní lidi. Úplně jsem se do fotografování zamilovala," konstatovala. I proto se ve svých padesáti letech zapsala na fotografickou akademii v Amsterdamu. "A pak už nebylo cesty zpět," řekla pro LensCulture.

Brzy se zařadila mezi největší vycházející fotografické talenty v Nizozemsku. Má za sebou řadu velice úspěšných výstav a na cenu World Press Photo byla nominována letos už podruhé (poprvé to bylo v roce 2014).  

Ve své práci se zaměřuje především na každodenní život a zvláště na děti. Snaží se na svých projektech pracovat dlouho, takže ji fotografovaní lidé postupně přestanou vnímat a jednají naprosto přirozeně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
Další zprávy