"World Press Photo je mezinárodně uznávaná organizace, která udává směr v žurnalistické fotografii. Její rolí je také upozorňovat na celosvětové problémy. Proto chceme znovu navázat na tradici výstav World Press Photo v Praze," konstatovala ředitelka společnosti Czech Photo Veronika Souralová.
Výstavu tedy do České republiky přivádí stejná společnost, která pořádá soutěže Czech Press Photo a Czech Nature Photo. "To, že přivážíme prestižní World Press Photo, je dalším logických krokem k rozšíření našich aktivit v oblasti fotografie," uvedla Veronika Souralová.
Prestižní fotografická soutěž World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora a fotografa Jaroslava Kořána.
Historie úspěchů českých fotografů v soutěži World Press Photo je poměrně bohatá. V roce 1958 získal hlavní cenu český fotograf Stanislav Tereba za snímek z fotbalového zápasu. Fotograf Pavel Štecha byl oceněn druhým místem v roce 1992 za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. O dva roky později získal Tomki Němec třetí místo v kategorii Každodenní život za fotografii Černý trh v Havaně.
Antonín Kratochvíl obdržel v roce 1997 první místo v kategorii Portrét za snímky amerického herce Williama Dafoea a poté v roce 2003 další dvě ocenění - první místo za snímek z barmské věznice a první místo za fotografii ženy prodávající maso z divokých zvířat na trhu v Kongu.
V roce 2004 pak získal Jan Šibík třetí místo v kategorii Sport za sérii z tradičního indického zápasu. Agenturní fotograf ČTK Roman Vondrouš získal v roce 2013 první cenu v kategorii Sport za fotografie z Velké pardubické. A Michael Hanke získal druhé místo v roce 2017 za svůj soubor ze šachového turnaje a přidal další druhé místo letos.