Záchranu před domácím násilím hledají v ohni. Drsné snímky ze soutěže fotografek

Záchranu před domácím násilím hledají v ohni. Drsné snímky ze soutěže fotografek
Valentina Sinisová: Polámané princezny / Amina (druhá zleva). Amina čekala hodiny na zprávu z operačního sálu, zda se podařilo zachránit její dceru, která se kvůli domácímu násilí pokusila o sebevraždu sebeupálením. (Ukázka z rozsáhlejšího fotografického dokumentu, oceněného v soutěži Female in Focus.)
Valentina Sinisová: Polámané princezny / Poslední Sewanino prádlo. Sewanin manžel, který je ve vězení, tvrdí, že jeho žena spáchala sebevraždu tak, že zapálila dům i s dětmi. Jenže Sewanina rodina a některé humanitární organizace byly přesvědčeny, že dům podpálil on - poté, co jeho aférky s jinými ženami vedly k manželské hádce. Sewan i děti zahynuly v plamenech. Soud po dvouletém projednávání případu shledal muže vinným a odsoudil ho k trestu smrti oběšením. (Ukázka z rozsáhlejšího fotografického dokumentu, oceněného v soutěži Female in Focus.)
Noelle Masonová: Snímek ze série Rentgen versus neviditelnost. Autorka hledá záznamy z rentgenů strážců hranic v USA, tiskne je historickou fotografickou technikou kyanotypie. (Jeden z vítězných snímků v soutěži Female in Focus.)
KasiaTrojaková: Dayle. Portrét kubánské modelky, hudebnice a barmanky. (Jeden z vítězných snímků v soutěži Female in Focus.)
Foto: Valentina Sinis, Female in Focus 2020, 1854 Media
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 14. 11. 2020 16:00
Dvacetiletá Daroon z Kurdistánu je jednou z řady tamních žen, které si raději zvolily smrt v plamenech, než by dál snášely neustávající domácí násilí. Jejich smutné příběhy zachytila ve své reportáži Valentina Sinisová, jedna z vítězek celosvětové soutěže fotografek Female in Focus. Vítězné snímky ze soutěže, mnohé z nich se silným příběhem, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Soutěž určená výhradně fotografkám letos prostřednictvím svých vítězek připomněla několik tíživých témat. Kromě žen, které v Kurdistánu trpí domácím násilím tak, že se raději upálí, vyprávějí vítězné fotografie například také o takzvané Ďáblově karavaně uprchlíků z Hondurasu, která míří za snem lepšího života v USA, nebo utrpení uprchlíků, kteří se před hraničními kontrolami skrývají útrobách kamionů.

Valentina Snisová ve své reportáži z Kurdistánu popisuje příběh dvacetileté Darron, která pokus o sebeupálení přežila, ale také osud jiné mladé ženy - a tu už lékaři zachránit nedokázali. Další z dívek jménem Sewan uhořela v domě i s dětmi, nakonec se však ukázalo, že po partnerské hádce příbytek podpálil její muž. Snažil se pak, aby to vypadalo jako další z případů zoufalých  sebevražedkyň.

Za soutěží Female in Focus stojí společnost 1854 Media, která je vydavatelem velmi prestižního fotografického magazínu British Journal of Photography. "Osmdesát procent absolventů fotografických studijních oborů jsou ženy. Tak proč je potom mezi profesionálními fotografy jen patnáct procent žen?" ptají se organizátoři soutěže a snaží se upozornit a ocenit práci žen v oboru, který podle jejich názoru stále příliš nadržuje mužům. 

Letos se soutěž uskutečnila už podruhé. Porota vyhlásila dvacet vítězek v kategorii jednotlivých snímků (bez dalšího upřesňování pořadí) a dvě vítězky v kategorii fotoreportáží. Vítězné fotografie jsou nyní vystaveny v New Yorku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy