Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením

Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením
Veterinární anesteziolog Christopher Sun přenáší nemocného koalu jménem Wally, který je pod vlivem anestetik.
Koala Ernie, kterému museli odoperovat jedno oko, při převozu do oblasti, kde ho záchranáři chtějí vrátit do volné přírody.
Oko koaly jménem Ruben. Zvíře má potíže s očním zákalem.
Výzkumnice Victoria Inmanová a ředitelka organizace Science for Wildlife Kellie Leighová vypouštějí Peleho zpět do divoké přírody. Pele byl na krátkou dobu odchycen, aby zkontrolovali jeho zdraví a provedli nezbytnou údržbu jeho rádiového monitorovacího zařízení.
Foto: Reuters
Reuters dap vot Reuters, dap, vot
23. 10. 2020 6:05
Koalům z australského Nového Jižního Walesu zcela vážně hrozí vyhynutí. Spousta dobrovolníků se dala do boje o jejich záchranu. Úsilí těchto lidí i smutný osud zvířat, jejichž populace je decimována požáry, kácením lesa i rozrůstáním měst, zachytil svým objektivem fotožurnalista Loren Elliott.

Morgan Philpott pečuje jako kvalifikovaný zdravotnický pracovník (nebo, chcete-li, jako zdravotní bratr) o nemocné děti. V době svého volna zaměřil svou pozornost na stejně bezbrannou skupinu: na nemocné a zraněné koaly.

"Skutečně hrozí, že během našeho života vyhynou," říká Philpott o koalech z australského Nového Jižního Walesu. Ve veterinární klinice na okraji Sydney zrovna pomáhá ošetřovat koalu zasaženého bakteriální infekcí.

Mezi koaly řádí infekce a hubí je lesní požáry. Ke snižování jejich populace přispívá také sucho, kácení lesů a stálé rozrůstání obydlených oblastí. Zpráva vypracovaná pro australskou vládu dokonce uvádí, že by koalové na území Nového Jižního Walesu mohli vyhynout do roku 2050. 

"Pokud oblasti, které v loňském roce nehořely, letos zachvátí požáry, bylo by to pro koaly opravdu katastrofické," míní Philpott, který se na naléhání své dcery přidal jako dobrovolník k agentuře pro ochranu zvířat WIRES.

Poslední rozsáhlé požáry zničily více než 11,2 milionu hektarů porostu a ze záchrany malých vačnatců se stal celonárodní problém. Podle vládní zprávy zahynulo na území Nového Jižního Walesu v souvislosti s řáděním ohně na pět tisíc koalů. Nové zákony, jejichž cílem bylo ochránit biotopy, ve kterých tito vačnatci žijí, se ovšem staly předmětem velkých sporů mezi ochránci přírody a farmáři, kteří se dovolávají práva nakládat podle svého s půdou, která jim patří.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy