Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením

Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením
Veterinární anesteziolog Christopher Sun přenáší nemocného koalu jménem Wally, který je pod vlivem anestetik.
Koala Ernie, kterému museli odoperovat jedno oko, při převozu do oblasti, kde ho záchranáři chtějí vrátit do volné přírody.
Oko koaly jménem Ruben. Zvíře má potíže s očním zákalem.
Výzkumnice Victoria Inmanová a ředitelka organizace Science for Wildlife Kellie Leighová vypouštějí Peleho zpět do divoké přírody. Pele byl na krátkou dobu odchycen, aby zkontrolovali jeho zdraví a provedli nezbytnou údržbu jeho rádiového monitorovacího zařízení.
Foto: Reuters
Reuters dap vot Reuters, dap, vot
23. 10. 2020 6:05
Koalům z australského Nového Jižního Walesu zcela vážně hrozí vyhynutí. Spousta dobrovolníků se dala do boje o jejich záchranu. Úsilí těchto lidí i smutný osud zvířat, jejichž populace je decimována požáry, kácením lesa i rozrůstáním měst, zachytil svým objektivem fotožurnalista Loren Elliott.

Morgan Philpott pečuje jako kvalifikovaný zdravotnický pracovník (nebo, chcete-li, jako zdravotní bratr) o nemocné děti. V době svého volna zaměřil svou pozornost na stejně bezbrannou skupinu: na nemocné a zraněné koaly.

"Skutečně hrozí, že během našeho života vyhynou," říká Philpott o koalech z australského Nového Jižního Walesu. Ve veterinární klinice na okraji Sydney zrovna pomáhá ošetřovat koalu zasaženého bakteriální infekcí.

Mezi koaly řádí infekce a hubí je lesní požáry. Ke snižování jejich populace přispívá také sucho, kácení lesů a stálé rozrůstání obydlených oblastí. Zpráva vypracovaná pro australskou vládu dokonce uvádí, že by koalové na území Nového Jižního Walesu mohli vyhynout do roku 2050. 

"Pokud oblasti, které v loňském roce nehořely, letos zachvátí požáry, bylo by to pro koaly opravdu katastrofické," míní Philpott, který se na naléhání své dcery přidal jako dobrovolník k agentuře pro ochranu zvířat WIRES.

Poslední rozsáhlé požáry zničily více než 11,2 milionu hektarů porostu a ze záchrany malých vačnatců se stal celonárodní problém. Podle vládní zprávy zahynulo na území Nového Jižního Walesu v souvislosti s řáděním ohně na pět tisíc koalů. Nové zákony, jejichž cílem bylo ochránit biotopy, ve kterých tito vačnatci žijí, se ovšem staly předmětem velkých sporů mezi ochránci přírody a farmáři, kteří se dovolávají práva nakládat podle svého s půdou, která jim patří.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy