Nechtěla k plotně, je z ní surfařka. Dívka, která boří mýty očima válečné fotografky

Nechtěla k plotně, je z ní surfařka. Dívka, která boří mýty očima válečné fotografky
...
Ve vlnách je Sambeová jako doma.
Khadjou Sambeová je první senegalská profesionální surfařka. Vzepřela se konvencím, které od dívek v Senegalu očekávají, že se vdají a budou pečovat o rodinu. Fotografka ji zachytila při tréninku kousek od pobřeží ostrova Ngor v Dakaru, hlavním městě Senegalu.18. srpna 2020
Mladé ženy sedí na lodi a připravují se na trénink surfařské školy Black Girls Surf. Učit je bude právě první senegalská profesionální surfařka.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Zohra Bensemra, Dan Poláček
27. 9. 2020 11:29
Khadjou Sambeová je první senegalskou dívkou v historii, která se stala profesionální surfařkou. Žádnou černošku, která by se proháněla po vlnách, sice v době svého dětství neviděla, ale rozhodla se kulturním normám své země vzdorovat. Její příběh teď inspiruje další dívky po celém světě. Na dynamických snímcích ji zachytila renomovaná fotografka Zohra Bensemraová.

Odložení letní olympiády v Tokiu na příští rok Sambeovou neodradilo. Kdykoli jsou příhodné povětrnostní podmínky, vyrazí s prknem trénovat k plážím ostrova Ngor, nejzápadnějšího cípu afrického kontinentu. "Ve vodě vždycky cítím něco výjimečného, surfování mi přirostlo k srdci," říká sportovkyně.

Na trénink si 25letá žena často obléká triko s logem iniciativy Black Girls Surf (Černé holky surfují), která pomáhá černoškám po celém světě nastartovat kariéru profesionálních surfařek.

V období puberty musela Sambeová své rodiče dva a půl roku přemlouvat, aby jí dovolili sportovat. Matka a otec byli dlouho přesvědčení, že by s prknem rodině dělala jen ostudu. "Měla jsem ale tak silné odhodlání, že nakonec změnili názor," zdůrazňuje surfařka.

V současnosti Sambeová také trénuje mladší dívky a ukazuje jim, že sportováním mohou posílit svou fyzičku i mysl. "Radím jim, aby tolik neřešily, co si o nich myslí jejich okolí," upozorňuje sportovkyně a dodává, že senegalská společnost od žen stále očekává, že se v mladém věku vdají a pak se budou starat jen o domácnost.

"Když Khadjou před dvěma lety dorazila do Kalifornie, aby s námi trénovala, neměla v kapse ani cent, neuměla anglicky a surfovala tak divoce, že bylo potřeba ji trochu zkrotit, aby obstála v závodech. Její styl surfování je ale natolik dynamický, že to bylo, jako když se snažíte uvázat smyčku kolem tornáda a spoutat ho," prozrazuje o Sambeové její trenérka Rhonda Harperová.

O fotografce

Zohra Bensemraová pochází z Alžírska a je jednou z kmenových fotografek agentury Reuters. Nejčastěji fotografuje války, konflikty, humanitární krize, ale dokumentuje také příběhy zajímavých a inspirativních žen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy