Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona

Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona
Nominace v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová - Jeden rok v životě jedné holky. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Umění a kultura: David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Portrét: David Neff (Mafra, a. s.) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Sport: Gabriel Kuchta (Deník N) - Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 10. 2020 11:09
Prestižní fotožurnalistická soutěž Czech Press Photo zná letošní nominace. Podle očekávání se většina nominovaných autorů věnuje největší letošní události - tedy koronavirové epidemii. Dvě třetiny nominovaných autorů přišly právě s nejrůznějšími variacemi na toto téma. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotografie nominované v jednotlivých kategoriích i vítěze zvláštních cen.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Společně s nominacemi v sedmi kategoriích byl vyhlášen také vítěz Grantu Prahy, což je druhá nejvýznamnější cena na Czech Press Photo hned za Fotografií roku. Držitelem grantu se letos stává Amos Chapple se souborem Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.

Známí už jsou také držitelé doprovodných cen soutěže Czech Press Photo. Jedna z nich letos připadla i Milanovi Burešovi z týdeníku Respekt, který stejně jako Aktuálně.cz a Hospodářské noviny patří k titulům mediálního domu Economia. Burešův soubor Medici na ulici získal Cenu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové "Můj život s handicapem". Celou sérii snímků si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

"Organizace letošní poroty a soutěže byla dramatická. Termíny příletů zahraničních porotců jsme nechávali na poslední chvíli. Doufala jsem, že vše vyjde podle harmonogramu," řekla ředitelka soutěže Veronika Souralová.

Mezinárodní porota se přes všechny potíže sešla a zasedala v souladu se všemi nařízeními vlády v Czech Photo Centre. "Fotografií dorazilo více než v předchozím ročníku a porota ocenila, že se mezi přihlášenými snímky neopakovalo pouze téma pandemie," uvedla Souralová. 

Nyní pořadatelé stojí před otázkou, jak proběhne vyhlášení výsledků a předání cen. "Samozřejmě bychom se s oceněnými fotografy rádi sešli, ale vzhledem k současné situaci připravujeme i variantu on-line. Porota mohla v každé kategorii ocenit pouze tři práce, kvalitních snímků však dorazila celá řada a právě ty doplní oceněné snímky a budou dokumentovat uplynulý rok na premiérové výstavě v Národním muzeu," dodává ředitelka Czech Press Photo. 

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy