Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata

Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata
Hasič Cleio Junior našel během kontroly spáleného úseku pralesa mrtvého mravenečníka.
Zvířata prchají z hořícího pralesa a dostávají se do blízkosti silnic a měst. Jsou vystresovaná, vyděšená a často končí jako tento mravenečník, jehož tělo leží na cestě poblíž hořící části amazonské džungle, blízko Mirante do Norte.
A pak přichází na řadu vyšetření, jehož cílem je zjistit zdravotní stav tapíra.
Veterinář Carlos Henrique Tiburcio ošetřuje dravce, který vykazuje symptomy otravy.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Ueslei Marcelino, Dan Poláček
25. 9. 2020 6:06
Fotograf Ueslei Marcelino se vydal na hranici hořícího amazonského pralesa, aby ukázal, jak trpí zvířata, která utíkají před ohněm. A také s jakým úsilím veterináři a ochránci přírody bojují o to, aby přežila a mohla se vrátit do svého přirozeného prostředí.

Xita, malá opička se smutnýma hnědýma očima, pevně svírá své čerstvě  narozené mládě. Obě bojují o život. Veterináři na klinice Clinidog v amazonském městě Porto Velho se domnívají, že Xitu a její mládě srazilo auto, když prchaly před požáry, které řádí v největším světovém deštném pralese. 

"Když ji sem dovezli, byla vystresovaná, křičela a byla celá od krve," říká vlastník kliniky Carlos Henrique Tiburcio.

Zvířata v Amazonii, tedy v jedné z oblastí světa, které se vyznačují největší biodiverzitou, čelí stále rostoucímu nebezpečí, neboť dřevorubci a farmáři postupují při likvidaci pralesa stále dál a dál. Když je sucho, zakládají majitelé rančů a spekulanti s půdou ohně, aby změnili vykácené pláně v pastviny nebo zemědělskou půdu. Jenže oheň se občas vymkne kontrole a vítr ho obrátí proti vyschlému porostu. A pak už divokým pralesem letí oheň a dým.

Zesláblá a umírající zvířata, prchající před nebezpečím, pak dobrovolníci přinášejí Tiburciovi na veterinární kliniku, aby je zachránil. 

"Touto dobou prales hoří v podstatě nepřetržitě, protože neprší a všechno je vyschlé. Zvířata prchají, aby unikla smrti, a hledají, kde se ukrýt. Přitom je strach často zažene až do blízkosti měst, kde jim hrozí, že je přejede auto nebo že padnou do zajetí," vysvětluje Marcelo Andreani, jenž zachraňuje zraněná zvířata a přiváží je na kliniku. "Respekt lidstva k přírodě je pryč," lamentuje.

Veterináři mezitím diagnostikují Xitu, samičku kosmana rondonského, a zjišťují, že má poranění hlavy a mozku. Obvázali ji, nakrmili a její stav se postupně zlepšuje. Bohužel, totéž se nedá říci o jejím mláděti. Nepřežilo.

Dalším pacientem je samička mravenečníka se zlomenou tlapou. Našli ji ukrytou v garáži a veterináři se domnívají, že zřejmě také prchala před požárem, protože mravenečníci se k městům přibližují jen velmi zřídka. Fraktura vyžaduje chirurgický zákrok. Když je pod vlivem anestetika, z tlamy zvířete vyjede ven extrémně dlouhý jazyk, což mu okamžitě zajistí přezdívku Linguaruda neboli Dlouhý jazyk. 

Po operaci si jeden z veterinářů bere samičku mravenečníka domů, aby mohl lépe dohlížet její rekonvalescenci. Po čase je Linguaruda dost silná na to, aby se mohla vrátit do volné přírody. A to je pro veterináře ten nejlepší možný scénář. 

"Je to pro nás všechny ohromná osobní i profesionální radost, když dokážeme zvířeti zachránit život, nebo ho dokonce vrátit zpět do divočiny," konstatuje majitel kliniky Tiburcio. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy