Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata

Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata
Hasič Cleio Junior našel během kontroly spáleného úseku pralesa mrtvého mravenečníka.
Zvířata prchají z hořícího pralesa a dostávají se do blízkosti silnic a měst. Jsou vystresovaná, vyděšená a často končí jako tento mravenečník, jehož tělo leží na cestě poblíž hořící části amazonské džungle, blízko Mirante do Norte.
A pak přichází na řadu vyšetření, jehož cílem je zjistit zdravotní stav tapíra.
Veterinář Carlos Henrique Tiburcio ošetřuje dravce, který vykazuje symptomy otravy.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Ueslei Marcelino, Dan Poláček
25. 9. 2020 6:06
Fotograf Ueslei Marcelino se vydal na hranici hořícího amazonského pralesa, aby ukázal, jak trpí zvířata, která utíkají před ohněm. A také s jakým úsilím veterináři a ochránci přírody bojují o to, aby přežila a mohla se vrátit do svého přirozeného prostředí.

Xita, malá opička se smutnýma hnědýma očima, pevně svírá své čerstvě  narozené mládě. Obě bojují o život. Veterináři na klinice Clinidog v amazonském městě Porto Velho se domnívají, že Xitu a její mládě srazilo auto, když prchaly před požáry, které řádí v největším světovém deštném pralese. 

"Když ji sem dovezli, byla vystresovaná, křičela a byla celá od krve," říká vlastník kliniky Carlos Henrique Tiburcio.

Zvířata v Amazonii, tedy v jedné z oblastí světa, které se vyznačují největší biodiverzitou, čelí stále rostoucímu nebezpečí, neboť dřevorubci a farmáři postupují při likvidaci pralesa stále dál a dál. Když je sucho, zakládají majitelé rančů a spekulanti s půdou ohně, aby změnili vykácené pláně v pastviny nebo zemědělskou půdu. Jenže oheň se občas vymkne kontrole a vítr ho obrátí proti vyschlému porostu. A pak už divokým pralesem letí oheň a dým.

Zesláblá a umírající zvířata, prchající před nebezpečím, pak dobrovolníci přinášejí Tiburciovi na veterinární kliniku, aby je zachránil. 

"Touto dobou prales hoří v podstatě nepřetržitě, protože neprší a všechno je vyschlé. Zvířata prchají, aby unikla smrti, a hledají, kde se ukrýt. Přitom je strach často zažene až do blízkosti měst, kde jim hrozí, že je přejede auto nebo že padnou do zajetí," vysvětluje Marcelo Andreani, jenž zachraňuje zraněná zvířata a přiváží je na kliniku. "Respekt lidstva k přírodě je pryč," lamentuje.

Veterináři mezitím diagnostikují Xitu, samičku kosmana rondonského, a zjišťují, že má poranění hlavy a mozku. Obvázali ji, nakrmili a její stav se postupně zlepšuje. Bohužel, totéž se nedá říci o jejím mláděti. Nepřežilo.

Dalším pacientem je samička mravenečníka se zlomenou tlapou. Našli ji ukrytou v garáži a veterináři se domnívají, že zřejmě také prchala před požárem, protože mravenečníci se k městům přibližují jen velmi zřídka. Fraktura vyžaduje chirurgický zákrok. Když je pod vlivem anestetika, z tlamy zvířete vyjede ven extrémně dlouhý jazyk, což mu okamžitě zajistí přezdívku Linguaruda neboli Dlouhý jazyk. 

Po operaci si jeden z veterinářů bere samičku mravenečníka domů, aby mohl lépe dohlížet její rekonvalescenci. Po čase je Linguaruda dost silná na to, aby se mohla vrátit do volné přírody. A to je pro veterináře ten nejlepší možný scénář. 

"Je to pro nás všechny ohromná osobní i profesionální radost, když dokážeme zvířeti zachránit život, nebo ho dokonce vrátit zpět do divočiny," konstatuje majitel kliniky Tiburcio. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy