Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata

Dojemné i smutné fotky. Amazonské pralesy hoří, lidé zachraňují zvířata
Hasič Cleio Junior našel během kontroly spáleného úseku pralesa mrtvého mravenečníka.
Zvířata prchají z hořícího pralesa a dostávají se do blízkosti silnic a měst. Jsou vystresovaná, vyděšená a často končí jako tento mravenečník, jehož tělo leží na cestě poblíž hořící části amazonské džungle, blízko Mirante do Norte.
A pak přichází na řadu vyšetření, jehož cílem je zjistit zdravotní stav tapíra.
Veterinář Carlos Henrique Tiburcio ošetřuje dravce, který vykazuje symptomy otravy.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Ueslei Marcelino, Dan Poláček
25. 9. 2020 6:06
Fotograf Ueslei Marcelino se vydal na hranici hořícího amazonského pralesa, aby ukázal, jak trpí zvířata, která utíkají před ohněm. A také s jakým úsilím veterináři a ochránci přírody bojují o to, aby přežila a mohla se vrátit do svého přirozeného prostředí.

Xita, malá opička se smutnýma hnědýma očima, pevně svírá své čerstvě  narozené mládě. Obě bojují o život. Veterináři na klinice Clinidog v amazonském městě Porto Velho se domnívají, že Xitu a její mládě srazilo auto, když prchaly před požáry, které řádí v největším světovém deštném pralese. 

"Když ji sem dovezli, byla vystresovaná, křičela a byla celá od krve," říká vlastník kliniky Carlos Henrique Tiburcio.

Zvířata v Amazonii, tedy v jedné z oblastí světa, které se vyznačují největší biodiverzitou, čelí stále rostoucímu nebezpečí, neboť dřevorubci a farmáři postupují při likvidaci pralesa stále dál a dál. Když je sucho, zakládají majitelé rančů a spekulanti s půdou ohně, aby změnili vykácené pláně v pastviny nebo zemědělskou půdu. Jenže oheň se občas vymkne kontrole a vítr ho obrátí proti vyschlému porostu. A pak už divokým pralesem letí oheň a dým.

Zesláblá a umírající zvířata, prchající před nebezpečím, pak dobrovolníci přinášejí Tiburciovi na veterinární kliniku, aby je zachránil. 

"Touto dobou prales hoří v podstatě nepřetržitě, protože neprší a všechno je vyschlé. Zvířata prchají, aby unikla smrti, a hledají, kde se ukrýt. Přitom je strach často zažene až do blízkosti měst, kde jim hrozí, že je přejede auto nebo že padnou do zajetí," vysvětluje Marcelo Andreani, jenž zachraňuje zraněná zvířata a přiváží je na kliniku. "Respekt lidstva k přírodě je pryč," lamentuje.

Veterináři mezitím diagnostikují Xitu, samičku kosmana rondonského, a zjišťují, že má poranění hlavy a mozku. Obvázali ji, nakrmili a její stav se postupně zlepšuje. Bohužel, totéž se nedá říci o jejím mláděti. Nepřežilo.

Dalším pacientem je samička mravenečníka se zlomenou tlapou. Našli ji ukrytou v garáži a veterináři se domnívají, že zřejmě také prchala před požárem, protože mravenečníci se k městům přibližují jen velmi zřídka. Fraktura vyžaduje chirurgický zákrok. Když je pod vlivem anestetika, z tlamy zvířete vyjede ven extrémně dlouhý jazyk, což mu okamžitě zajistí přezdívku Linguaruda neboli Dlouhý jazyk. 

Po operaci si jeden z veterinářů bere samičku mravenečníka domů, aby mohl lépe dohlížet její rekonvalescenci. Po čase je Linguaruda dost silná na to, aby se mohla vrátit do volné přírody. A to je pro veterináře ten nejlepší možný scénář. 

"Je to pro nás všechny ohromná osobní i profesionální radost, když dokážeme zvířeti zachránit život, nebo ho dokonce vrátit zpět do divočiny," konstatuje majitel kliniky Tiburcio. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy