Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě

Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Richard Dömös - Karanténa. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Jano Stovka - Herci. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 11. 2020 11:00
Druhý díl seriálu představujícího soubory nominované na Czech Press Photo se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff, který fotografoval tváře sester na covidovém oddělení. Další dva nominovaní jsou Slováci Jano Stovka (fotil herce v košickém divadle) a Richard Dömös (se snímky lidí v karanténě).

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy jen dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V seriálu představujeme tyto soubory v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

Druhý díl seriálu se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff z vydavatelství Mafra (soutěž je totiž otevřená jak fotografům z České republiky, tak i ze Slovenska). Neff fotografoval zdravotní sestry po službě na takzvaném "covidáriu" v Nemocnici na Bulovce. Zdravotníci tam bojují o životy pacientů ve dvanáctihodinových směnách ve speciálních ochranných skafandrech a jejich tváře devastují respirátory.

Dalším nominovaným je Slovák Richard Dömös, jehož série zprostředkovává pocity fotografa během návštěv svých nejbližších v období karantény. 

Trojici kandidující na vítězství v kategorii Portrét doplňuje Jano Stovka se souborem Genius loci Státního divadla Košice.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy