Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě

Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Richard Dömös - Karanténa. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Jano Stovka - Herci. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 11. 2020 11:00
Druhý díl seriálu představujícího soubory nominované na Czech Press Photo se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff, který fotografoval tváře sester na covidovém oddělení. Další dva nominovaní jsou Slováci Jano Stovka (fotil herce v košickém divadle) a Richard Dömös (se snímky lidí v karanténě).

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy jen dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V seriálu představujeme tyto soubory v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

Druhý díl seriálu se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff z vydavatelství Mafra (soutěž je totiž otevřená jak fotografům z České republiky, tak i ze Slovenska). Neff fotografoval zdravotní sestry po službě na takzvaném "covidáriu" v Nemocnici na Bulovce. Zdravotníci tam bojují o životy pacientů ve dvanáctihodinových směnách ve speciálních ochranných skafandrech a jejich tváře devastují respirátory.

Dalším nominovaným je Slovák Richard Dömös, jehož série zprostředkovává pocity fotografa během návštěv svých nejbližších v období karantény. 

Trojici kandidující na vítězství v kategorii Portrét doplňuje Jano Stovka se souborem Genius loci Státního divadla Košice.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy