Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě

Nejlepší portréty z Czech Press Photo: Tváře covidových sester a lidé v karanténě
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Richard Dömös - Karanténa. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Jano Stovka - Herci. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 11. 2020 11:00
Druhý díl seriálu představujícího soubory nominované na Czech Press Photo se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff, který fotografoval tváře sester na covidovém oddělení. Další dva nominovaní jsou Slováci Jano Stovka (fotil herce v košickém divadle) a Richard Dömös (se snímky lidí v karanténě).

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy jen dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V seriálu představujeme tyto soubory v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

Druhý díl seriálu se zaměřuje na kategorii Portrét. Mezi třemi nominovanými je jen jeden český fotograf, a to David Neff z vydavatelství Mafra (soutěž je totiž otevřená jak fotografům z České republiky, tak i ze Slovenska). Neff fotografoval zdravotní sestry po službě na takzvaném "covidáriu" v Nemocnici na Bulovce. Zdravotníci tam bojují o životy pacientů ve dvanáctihodinových směnách ve speciálních ochranných skafandrech a jejich tváře devastují respirátory.

Dalším nominovaným je Slovák Richard Dömös, jehož série zprostředkovává pocity fotografa během návštěv svých nejbližších v období karantény. 

Trojici kandidující na vítězství v kategorii Portrét doplňuje Jano Stovka se souborem Genius loci Státního divadla Košice.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na podporu městské turistiky půjdou vouchery za 500 milionů korun, řekla Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy