Facebook přebírá roli někdejších fotoklubů. Ukazuje to i výstava skupiny 3+2

Facebook přebírá roli někdejších fotoklubů. Ukazuje to i výstava skupiny 3+2
V pražském Kongresovém centru je právě k vidění výstava facebookové skupiny 3+2.
Skupina sdružuje fotografy i výtvarníky, kteří by se asi bez přispění sociálních sítí nikdy nesetkali. Autorem tohoto snímku je Martin Frouz.
Jeden z vystavených snímků, autorem je Martin Frouz.
Výstava skupiny 3+2 v pražském Kongresovém centru.
Foto: Martin Frouz
Foto
21. 9. 2020 15:31
Nová výstava skupiny 3+2 v pražském Kongresovém centru dobře ilustruje, jak roli bývalých fotoklubů přebírají skupiny na sociálních sítích. Lidé, kteří se na Facebooku nebo Instagramu setkávali nejprve virtuálně, stále častěji přenášejí své aktivity do reálného světa a svou tvorbu předvádějí na výstavách.

Jak píše skupina 3+2 přátelé fotografování na plakátu k výstavě, tvoří ji lidé různého věku i různých povolání, kteří se předtím neznali a kteří by se sotvakdy vůbec potkali. "Skupina je zcela svobodná, bez pravidel, regulí, programů a bez papírování. Tmelícím prvkem je společný zájem, schopnost vidět a sledovat život kolem sebe a zkoušet to vše nějak interpretovat, zaznamenat a předat dál," uvádí.

Výstava, která propojuje fotografii a výtvarné umění, je k vidění ve foyeru pražského Kongresového centra od 15. září až do konce října. Nenechte se zmást názvem skupiny 3+2 přátelé fotografování - v Kongresovém centru vystavují zhruba tři desítky fotografů a výtvarníků.

Facebookové skupiny, jako je 3+2 nebo například Street Report, jsou jedněmi z mnoha, které viditelně přebírají roli klasických fotoklubů. Obě zmíněná seskupení fungují jak na sociální síti, tak i v realitě (pořádají výstavy, případně schůzky). Zajímavé je, že obě také propojují svět profesionálních a amatérských fotografů.

Jen namátkou, se skupinou 3+2 vystavuje například Martin Frouz, který je vítězem Grantu Prahy na Czech Press Photo a profesionálně fotografuje pro památkáře. Také ve skupině Street Report je několik fotografů, kteří mají ocenění z Czech Press Photo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy