Střelba v Ostravě, váleční koně v Sýrii. Nejlepší české zpravodajské fotky roku

Střelba v Ostravě, váleční koně v Sýrii. Nejlepší české zpravodajské fotky roku
Lukáš Kaboň (Deník) - Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita.
Jarmila Štuková - Váleční koně v Sýrii. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Jarmila Štuková - Váleční koně v Sýrii. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Gabriel Kuchta (Deník N) - JIP během pandemie koronaviru. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2020 6:01
Nový seriál v rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně představí kompletní série snímků, které byly nominovány na prestižní ocenění Czech Press Photo. První díl začíná hlavními zpravodajskými kategoriemi Aktualita a Reportáž. Kromě koronavirových fotografií porotu zaujal například soubor Lukáše Kaboně o střelbě v ostravské fakultní nemocnici nebo série popisující osudy arabských koní ve válce v Sýrii.

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V novém seriálu si tyto soubory budete moci postupně prohlédnout v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

První díl seriálu se zaměřuje na hlavní zpravodajské kategorie, kterými jsou Aktualita a Reportáž.

Slovenský proces, střelba v Ostravě a předčasná oslava na Karlově mostě

V kategorii aktualita byl nominován Tomáš Benedikovič ze slovenského Denníku N se snímek, který zachycuje Mariána Kočnera obklopeného zakuklenci u specializovaného soudu v Pezinku, kde se řeší vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Lukáš Kaboň z Deníku byl nominován se souborem snímků, který zachycuje dění související se střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tam loni v prosinci pronikl dvaačtyřicetiletý muž a zastřelil v čekárně čtyři lidi. Další tři podlehli zraněním později. (Czech Press Photo vždy hodnotí fotografie za rok, který začíná a končí měsícem září (v tomto případě tedy od září 2019 do září 2020).

Jaroslav Novák (TASR) získal nominaci za jednotlivý snímek Loučení s koronou. Zachycuje davy lidí, kteří se na konci letošního června baví během hostiny za přibližně půl kilometru dlouhým stolem na pražském Karlově mostě. Velkolepá hostina měla být podle organizátorů symbolickým rozloučením
s koronavirovou krizí. Dnes už víme, jak bylo naivní si něco takového myslet.

Pandemie a váleční koně v Sýrii

V kategorii Reportáž porota nominovala Gabriela Kuchtu z Deníku N za sérii JIP během pandemie koronaviru. Zachycuje zdravotníky a lékaře ošetřující pacienty nakažené covidem-19 na jednotce intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Další nominovanou je Jarmila Štuková se souborem Váleční koně v Sýrii. Její práce upozorňuje na fakt, že podle Světové organizace arabských koní se z 8500 registrovaných arabských koní na 3000 ztratilo v syrské občanské válce.

Třetí nominaci získal Roman Vondrouš z ČTK s jednotlivým snímkem Dezinfekce ozonem. Vyfotografoval ho v Betlémské kapli, kde museli účastníci Národního průmyslového summitu 2020 projít dezinfekční branou v souvislosti s epidemií koronaviru.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy