Střelba v Ostravě, váleční koně v Sýrii. Nejlepší české zpravodajské fotky roku

Střelba v Ostravě, váleční koně v Sýrii. Nejlepší české zpravodajské fotky roku
Lukáš Kaboň (Deník) - Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita.
Jarmila Štuková - Váleční koně v Sýrii. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Jarmila Štuková - Váleční koně v Sýrii. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Gabriel Kuchta (Deník N) - JIP během pandemie koronaviru. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Reportáž.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 11. 2020 6:01
Nový seriál v rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně představí kompletní série snímků, které byly nominovány na prestižní ocenění Czech Press Photo. První díl začíná hlavními zpravodajskými kategoriemi Aktualita a Reportáž. Kromě koronavirových fotografií porotu zaujal například soubor Lukáše Kaboně o střelbě v ostravské fakultní nemocnici nebo série popisující osudy arabských koní ve válce v Sýrii.

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V novém seriálu si tyto soubory budete moci postupně prohlédnout v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

První díl seriálu se zaměřuje na hlavní zpravodajské kategorie, kterými jsou Aktualita a Reportáž.

Slovenský proces, střelba v Ostravě a předčasná oslava na Karlově mostě

V kategorii aktualita byl nominován Tomáš Benedikovič ze slovenského Denníku N se snímek, který zachycuje Mariána Kočnera obklopeného zakuklenci u specializovaného soudu v Pezinku, kde se řeší vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Lukáš Kaboň z Deníku byl nominován se souborem snímků, který zachycuje dění související se střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tam loni v prosinci pronikl dvaačtyřicetiletý muž a zastřelil v čekárně čtyři lidi. Další tři podlehli zraněním později. (Czech Press Photo vždy hodnotí fotografie za rok, který začíná a končí měsícem září (v tomto případě tedy od září 2019 do září 2020).

Jaroslav Novák (TASR) získal nominaci za jednotlivý snímek Loučení s koronou. Zachycuje davy lidí, kteří se na konci letošního června baví během hostiny za přibližně půl kilometru dlouhým stolem na pražském Karlově mostě. Velkolepá hostina měla být podle organizátorů symbolickým rozloučením
s koronavirovou krizí. Dnes už víme, jak bylo naivní si něco takového myslet.

Pandemie a váleční koně v Sýrii

V kategorii Reportáž porota nominovala Gabriela Kuchtu z Deníku N za sérii JIP během pandemie koronaviru. Zachycuje zdravotníky a lékaře ošetřující pacienty nakažené covidem-19 na jednotce intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Další nominovanou je Jarmila Štuková se souborem Váleční koně v Sýrii. Její práce upozorňuje na fakt, že podle Světové organizace arabských koní se z 8500 registrovaných arabských koní na 3000 ztratilo v syrské občanské válce.

Třetí nominaci získal Roman Vondrouš z ČTK s jednotlivým snímkem Dezinfekce ozonem. Vyfotografoval ho v Betlémské kapli, kde museli účastníci Národního průmyslového summitu 2020 projít dezinfekční branou v souvislosti s epidemií koronaviru.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy